13 maj 2011- archiwa

Książka „Kolory przeszłości” – zwodowana

Autor: dyrektor   Kategorie: Galeria, Wydarzenia

W czwartek 12 maja w Domu Kaszubskim w Dębogórzu odbyła się promocja najnowszej książki Zygmunta Miszewskiego Kolory przeszłości, zorganizowana przez Wójta Gminy Kosakowo Jerzego Włudzika oraz Bibliotekę. W dziesięciu opowiadaniach składających się na tę książkę odnaleźć można bogaty obraz przeszłości naszej lokalnej Małej Ojczyzny, w którym odzwierciedla się zarówno wielka historia narodu, jak i indywidualne historie konkretnych postaci.
W Prologu swojego dzieła pisze Autor: Spoglądanie za siebie w poszukiwaniu faktów znamiennych dla ludzi, zamieszkujących określony obszar czy region, pobudzane ludzką ciekawością, zawsze było dla wielu czynnością frapującą. Gdy do tego sięga się po pióro, by opisać rozpatrywany fakt w świetle własnych, subiektywnych odczuć, staje się to zajęciem pochłaniającym na tyle określony czas, że przestaje się on liczyć. Temat zaczyna dominować nad całym tokiem postępowania, a pojawiające się nowe fakty stanowią o tym, że w owym cieście coraz więcej rodzynek. I w ten oto sposób literatura zwycięża nad czasem, a historia staje przed nami we wszystkich swoich barwach. Czytaj dalej »

Projekt „Klechda o Bece”

Autor: dyrektor   Kategorie: Projekty, Wydarzenia

28 kwietnia br. w ramach Programu Wspierania Aktywności Lokalnej Razem Możemy Więcej Fundacji Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej, w Bibliotece odbyło się spotkanie dla dzieci i młodzieży z naszej gminy, podczas którego uczestnicy zapoznali się z najważniejszymi celami Projektu „Klechda o Bece”. Pod kierunkiem dyrektor Biblioteki, Anny Kloka, oraz tut. specjalisty ds. turystyki i rekreacji, Agnieszki Słembarskiej,  dzieci i młodzież rozpoczęły poszukiwania historyczne, zanurzyły się w świat legend i opowieści związanych z terenami dzisiejszego Rezerwatu Beka. Spotkanie zakończyły warsztaty teatralne poprowadzone przez Karola Dettlaffa.

10 maja natomiast odbyła się wycieczka do Rezerwatu Przyrody Beka, obejmującego m. in. północno – zachodnie tereny gminy Kosakowo. Grupa młodzieży pod opieką dyrektor Biblioteki, pracowników Referatu ds. Kultury, Sportu, Turystyki i Rekreacji: Agnieszki Słembarskiej, Karola Dettlaffa i Adama Schrödera, zwiedziła piękne tereny Rezerwatu, poznała historię dawnej osady oraz zdobyła wiedzę dotyczącą ochrony przyrody.

W ramach Projektu 14 czerwca o godz. 19:00 w Gminnym Domu Kultury w Pierwoszynie  odbędzie się premiera Trochę Bardziej Becznej Burzy Szekspira w interpretacji Teatru Młodzieżowego.  W widowisku zaprezentują się również soliści Chóru Młodzieżowego Gminy Kosakowo oraz lokalna Sekcja Bębniarska. Już dziś zapraszamy wszystkich chętnych na Wieczór Teatralny.