4 lis 2021- archiwa

lis

Lekcja historii w SP Kosakowo

Autor: dyrektor   Kategorie: Projekty, Wydarzenia, Wystawy

W dniu wczorajszym pracownicy naszej Biblioteki gościli w murach kosakowskiej podstawówki, gdzie przeprowadzili lekcję historii dla uczniów klas czwartych. Tło do mini wykładu stanowiły edukacyjne plansze wystawowe, przygotowane przez kosakowską Książnicę w ramach projektu Polska droga ku morzu, które aktualnie znajdują się w Szkole Podstawowej w Kosakowie.

Podczas dwugodzinnych zajęć dzieci zapoznały się z postacią Józefa Klebby (1860-1931) – mieszkańca gminy Kosakowo, kowala, polskiego działacza społecznego i kulturalnego, kaszubskiego poety i pisarza, odznaczonego Złotym Krzyżem Zasługi przez gen. Józefa Hallera, który nazwał go nauczycielem narodu kaszubskiego. Ponadto dowiedziały się o ważnej roli, jaką w historii naszej ojczyzny odegrały rewskie szkuty, małe żaglowce, które – gdy 10 lutego 1920 r. w Pucku gen. Józef Haller dokonał symbolicznych zaślubin Polski z morzem – podniosły biało-czerwoną banderę, stając się jednocześnie pierwszą flotą handlową w wolnej i odrodzonej Polsce z portem macierzystym w Rewie. Czytaj dalej »