sty

Biblioteka rozszerza zakres swojej działalności!

Z dniem 1 stycznia 2022 r. Biblioteka Publiczna Gminy Kosakowo im. Augustyna Necla oficjalnie rozszerzyła zakres działalności. Podobnie jak zaledwie kilkanaście takich instytucji w kraju podjęliśmy się prowadzenia regularnych badań i prezentacji historii własnej gminy.

Faktycznym inspiratorem tego przedsięwzięcia jest nieżyjący już Tadeusz Krzysztof, którego jedną z idei było utworzenie muzeum rewskich szkut (szerzej na ten temat pisaliśmy w 2021 roku w wydawnictwie „Polska Gmina Kosakowo (gmina kaszubska)”, które nadal można nabyć w bibliotece). Postanowiliśmy w możliwej do zrealizowania formie urzeczywistnić tę myśl.

W tym procesie bardzo pomocna była dla nas determinacja radnego Michała Przysieckiego. Siła użytych przez niego argumentów spowodowała, że Rada Gminy Kosakowo podjęła jednomyślną decyzję o zapewnieniu w budżecie na 2022 rok środków na zatrudnienie pracownika, którego zadaniem, poza planowym przygotowywaniem materiałów opisujących dzieje naszego regionu, będzie metodyczne pozyskiwanie materialnych pamiątek i opracowywanie ich zbioru. Niezmiernie istotna dla tego projektu była również przychylność Wójta Marcina Majek.

W efekcie biblioteka stanie się również niejako regionalną izbą tradycji. Współpracy w realizacji tej misji podjął się nasz dotychczasowy bibliotekarz, a od tej chwili specjalista do spraw naukowo-badawczych, dr Zdzisław Kryger.

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym i nie ukrywamy, że liczymy na owocną współpracę!

piątek, 14 sty 2022 o 15:35. Kategorie: Wydarzenia. Komentowanie i pingowanie zabronione.