wrz

Duchy i bogowie kaszubscy w naszej Bibliotece

W miniony poniedziałek odbyło się w naszej Bibliotece uroczyste otwarcie wystawy malarskiej zatytułowanej Mitologia słowiańska Aleksandra Labudy w obrazach. Eksponowane prace są owocem pleneru Koła Pasji Twórczych, działającego przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Bolszewie. Ów plener miał miejsce w Orlu w styczniu bieżącego roku; wzięło w nim udział 19 artystów.  Inspirowany był książką Aleksandra Labudy Bògòwie i dëchë naj przodków (przëłożënk do kaszëbsczi mitologii). Wernisaż wystawy, zawierającej wizerunki 20 słowiańskich bogów i 17 duchów, odbył się 23 marca podczas konferencji naukowej pt. W kręgu mitologii kaszubskiej w bibliotece w Bolszewie. Przy okazji konferencji wydana została książka zatytułowana Bogowie i duchy naszych przodków – w kręgu mitologii kaszubskiej, którą można nabyć u nas w cenie 12 zł (podczas trwania wystawy).

Jest to już druga, po Drodze życiowej Remusa w obrazach, poplenerowa wystawa przygotowana przez Koło Pasji Twórczych, która cieszy się ogromną popularnością na Kaszubach. Nadmieniamy, że Remus również będzie gościł w kosakowskiej placówce – w listopadzie tego roku. Już dziś serdecznie zapraszamy!

Wśród zaproszonych Gości znalazła się pomysłodawczyni i inicjatorka pleneru – Janina Borchmann – dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Wejherowo,  Maciej Tamkun – komisarz artystyczny tegoż przedsięwzięcia oraz dwoje artystów z Koła Pasji TwórczychTeresa Szczodrowska i Zdzisław Karbowiak, którzy podzielili się z nami zwłaszcza ciekawostkami na temat kaszubskich duchów i bogów.

Bardzo cieszy nas fakt, że w spotkaniu wzięła udział gromadka dzieci ze Szkoły Podstawowej w Mostach, które odwiedziły naszą Bibliotekę wraz z Paniami Nauczycielkami: Lucyną Sorn oraz Aleksandrą Pająk. Dziękujemy i zapraszamy na kolejne uroczystości.

Wystawę można oglądać do 27 września w godzinach otwarcia Biblioteki. Serdecznie zachęcam

piątek, 9 wrz 2011 o 14:48. Kategorie: Wydarzenia. Skomentuj lub użyj trackbacka.