logo bilbioteka
30
Lip
2020

Oddajmy hołd Bohaterom!

   Autor: dyrektor   Kategorie: Wydarzenia

Pw Zk

Każdego roku 1 sierpnia o godz. 17.00, w tzw. godzinę „W” tysiące Polaków zatrzymuje się na minutę w ciszy, oddając hołd Bohaterskim Powstańcom Warszawskim, którzy w 1944 r. stanęli do walki o wolność ojczyzny. Także i My oddamy cześć poległym, jak i żyjącym Powstańcom Warszawskim.

Wspólnie z Przewodniczącym Rady Gminy Kosakowo Andrzejem Śliwińskim oraz Radnym Michałem Przysieckim zapraszamy wszystkich mieszkańców i gości do udziału w wydarzeniu „Minuta dla Powstania”. Rozpocznie się ono 1 sierpnia o godz. 16.50 w Kosakowie – górka przed Urzędem Gminy.

W ramach wydarzenia przygotowaliśmy dla uczestników materiały edukacyjne od IPN w Gdańsku, a także ręcznie malowane, pamiątkowe torby z motywem patriotycznym (ilość ograniczona).

Będziemy również chcieli utworzyć znak Polski Walczącej z uczestników wydarzenia, dlatego serdecznie zapraszamy z całe rodziny.
O godz.  17.00 zabrzmi syrena z Ochotniczej Straży Pożarnej w Kosakowie.

Prosimy wszystkich uczestników o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa związanych z COVID19.

Jeżeli nie będziecie Państwo mogli uczestniczyć w wydarzeniu, upamiętnijcie Powstańców Warszawskich gdziekolwiek będziecie, zatrzymując się na minutę, kiedy zabrzmią syreny wieszczące godzinę „W” – godz.17.00.

Powstanie Warszawskie było jednym z najważniejszych, a zarazem najbardziej dramatycznych wydarzeń zapisanych na kartach historii. Planowane na kilka dni, trwało ponad 2 miesiące (63 dni chwały). W Powstaniu poległo od 16 tys. do 18 tys. żołnierzy i od 150 tys. do 180 tys. cywilów. Powstanie było zrywem ludzi młodych. Większość żołnierzy wkroczyła w dorosłość podczas okupacji. Oprócz mężczyzn w powstaniu uczestniczyły kobiety, które stanowiły 14% żołnierzy. Walczyli również małoletni. Młodsi członkowie Szarych Szeregów służyli w Harcerskiej Poczcie Polowej oraz podobnie jak kilkunastoletnie dziewczęta byli łącznikami i sanitariuszami, starsi walczyli z bronią w ręku na pierwszej linii frontu. Najmłodszy uczestnik walk, Jerzy Szulc ps. Tygrys, miał 10 lat. Po kapitulacji Warszawa została doszczętnie zniszczona przez Niemców.

czwartek, 30 Lip 2020 o 14:14. Kategorie: Wydarzenia. Komentowanie i pingowanie zabronione.
Strona wykonana przez - Nautil log
Szablon: InfoCreek.com
Udostępnij