7 maja odbył się w naszej gminie Ogólnopolski Sejmik Krajoznawczy „Bernard Chrzanowski na kaszubskim brzegu”. Głównymi organizatorami byli: Polskie Towarzystwo Turystyczno Krajoznawcze oraz Wójt Gminy Kosakowo. Wśród współorganizatorów znalazła się nasza Biblioteka, która m.in. wraz z Alicją Wrzosek, prezesem Klubu Krajoznawców „Bliza” OM PTTK w Gdyni, przygotowała wystawę towarzyszącą Sejmikowi zatytułowaną „Bernard Chrzanowski na Pomorzu Gdańskim”. Patronat honorowy nad Sejmikiem objęli: Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk oraz Prezes Zarządu Głównego PTTK Lech Drożdżyński. Natomiast patronat medialny objęły następujące magazyny/czasopisma: Pomerania, Jantarowe Szlaki, Gościniec i Kurier Kosakowski.

Okazją do zorganizowania Sejmiku była przede wszystkim 150. rocznica urodzin Bernarda Chrzanowskiego, 100. rocznica wydania przewodnika „Na kaszubskim brzegu” oraz 25. rocznica przeniesienia jego prochów ze Skolimowa do Oksywia. Ponadto: promocja Gminy Kosakowo, którą Chrzanowski odwiedzał i opisał w swoim przewodniku, 85. rocznica nadania praw miejskich Gdyni oraz jubileusz 60-lecia PTTK i 83-lecia Oddziału Morskiego PTTK w Gdyni.

Obchody rozpoczęły się uroczystą Mszą Św.  w intencji Bernarda Chrzanowskiego w kościele pw. Św. Michała Archanioła w Oksywiu, a następnie delegacje (Prezes Zarządu Głównego Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego,  Łukasz Grzędzicki, Wójt Gminy Kosakowo, Jerzy Włudzik, Przewodniczący Rady Gminy Kosakowo,  Mirosław Marek, Prezes Zarządu Głównego PTTK, Lech Drożdżyński, Wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdyni, Jerzy Miotke, Prezes Oddziału PTTK w Poznaniu, Marian Chudy, Prezes Oddziału Morskiego PTTK w Gdyni, Kazimierz Lasocki oraz Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Bernarda Chrzanowskiego w Wojnowicach, Wiesława Kortus) złożyły kwiaty na grobie Chrzanowskiego. Wartę honorową przy grobie pełnili harcerze.

O godzinie 11:00 w Gminnym Domu Kultury otwarto Sejmik. Zaproszonych Gości w języku kaszubskim przywitał Wójt Gminy Kosakowo. Po nim słowo wstępne wygłosili: Stanisław Sikora, Prezes Pomorskiego Porozumienia Oddziałów PTTK w Gdańsku i Wiceprezes Zarządu Głównego PTTK, Lech Drożdżyński, Marta Chełkowska, Dyrektor Departamentu Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, Ewa Łowkiel, Wiceprezydent Miasta Gdyni oraz Józef Borzyszkowski, Prezes Instytutu Kaszubskiego w Gdańsku. Następnie wręczono wyróżnienia, dyplomy Marszałka, ZG PTTK, PPO PTTK w Gdańsku oraz Wójta Gminy Kosakowo. Po ceremonii odbył się występ Chóru „Morzanie”.

Po części powitalnej rozpoczęły się wystąpienia programowe, podzielono na dwa działy tematyczne. Pierwszy z nich, na który złożyły się 3 referaty, poświęcono Gminie Kosakowo (jej historii, kulturze i gospodarce). Drugi natomiast, składający się z 4 wystąpień, przybliżył Gościom postać Bernarda Chrzanowskiego – patriotę, polityka i krajoznawcę.

O godzinie 14:00 uczestnicy Sejmiku wyruszyli w pieszą wycieczkę śladami Bernarda Chrzanowskiego na trasie: Pierwoszyno – Mechelinki – Rewa. Przewodnikami byli: Zygmunt Miszewski oraz Alicja Wrzosek. Głównym punktem wycieczki było nadanie imienia „Bernard” dębowi, pod którym na początku XX wieku odpoczywał Chrzanowski (na podstawie uchwały Rady Gminy Kosakowo z dnia 5 kwietnia). Wójt oraz Prezes ZG PTTK uroczyście odsłonili tabliczkę upamiętniającą ten akt.

W Sejmiku wzięło udział ponad 160 osób.

Przy okazji omawianego wydarzenia wydano Materiały z Ogólnopolskiego Sejmiku Krajoznawczego „Bernard Chrzanowski na kaszubskim brzegu”, które otrzymali wszyscy uczestnicy. Egzemplarz w/w materiałów jest również dostępny w naszej Bibliotece, także zachęcamy do lektury. Ponadto organizatorzy przygotowali okolicznościową pieczątkę oraz plakietki.

czwartek, 12 maj 2011 o 13:07. Kategorie: Wydarzenia. Skomentuj lub użyj trackbacka.