logo bilbioteka
17
cze
2019

Projekcja filmu „Piaśnica”

   Autor: dyrektor   Kategorie: Wydarzenia

Kadry Piasnica 4 Kopiowanie

14 czerwca w Gminnym Domu Kultury w Pierwoszynie odbyła się projekcja filmu „Piaśnica” w reżyserii Mariusza Sławińskiego. Film zrealizowany został przez Muzeum Piaśnickie w Wejherowie, a sfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Powstał w ramach cyklu filmów dokumentalnych pt. „Młyny historii”, który opowiada o miejscach i okolicznościach pomorskiej zbrodni na polskich elitach w czasie krwawej jesieni 1939 roku.

Lasy Piaśnickie… Tu, w cieniu drzew – niemych świadków tragicznych zdarzeń – jesienią 1939 roku Niemcy po raz pierwszy przeprowadzili zaplanowane wcześniej masowe egzekucje na ludności cywilnej. Z rąk niemieckich katów życie straciło według różnych źródeł od 10 do 14 tysięcy. Jeszcze zanim zaistniała zbrodnia w Katyniu, na Pomorzu w ramach eksterminacji polskich elit zginęło około 30 tysięcy Polaków. 80 lat po II wojnie światowej fakt ten wciąż nie istnieje w zbiorowej świadomości społecznej Polaków.

Do tematu Piaśnicy wprowadził gości Pan Krzysztof Dziadziuszko, pracownik Muzeum, który w kilku zdaniach opowiedział o tej strasznej historii „pomorskiego Katynia”. 

Następnie Pan Zygmunt Miszewski wspomniał o sześciu mieszkańcach gminy Kosakowo zamordowanych w Paśnicy – dwóch księżach i czterech kierownikach szkół. Podczas projekcji mieliśmy zaszczyt gościć córkę i dwóch wnuków Jana Koszałki – nauczyciela szkoły powszechnej w Pierwoszynie. Wszystkie ślady wskazują na to, że został on aresztowany i wywieziony do Piaśnicy. Nigdy go nie odnaleziono, najprawdopodobniej ciało zostały spalone. Rodzina na jednym ze zbiorowych grobów postawiła symboliczny krzyż. W ten sposób chcą pielęgnować pamięć o ojcu i dziadku…

Po projekcji głos zabrał gość specjalny – Pan Sebastian Draga, mieszkaniec naszej gminy, pasjonat historii, właściciel mobilnego muzeum oraz bogatej kolekcji pamiątek związanych z obroną Wybrzeża 1939 r., rekonstruktora, który zagrał w „Piaśnicy” wraz z dwiema córkami. Opowiedział o powstawaniu filmu od strony rekonstrukcyjnej. 

Spotkanie poprowadził Michał Przysiecki.

Organizatorzy: Dyrektor Muzeum Piaśnickiego w Wejherowie Teresa Patsidis, Radny Gminy Kosakowo Michał Przysiecki, Dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Kosakowo Anna Paturej dziękują prelegentom za zabranie głosu oraz mieszkańcom gminy Kosakowo za liczny udział w wydarzeniu. 

W imieniu Muzeum zwracamy się do wszystkich posiadających wiedzę, być może z relacji bliskich, znajomych lub sąsiadów o ludziach, którzy zginęli w Lasach Piaśnickich, aby nawiązali kontakt z piaśnicką placówką w celu przywrócenia pamięci o nich na karty historii.

poniedziałek, 17 cze 2019 o 11:05. Kategorie: Wydarzenia. Komentowanie i pingowanie zabronione.
Strona wykonana przez - Nautil log
Szablon: InfoCreek.com
Udostępnij