logo bilbioteka
30
Maj
2019

Projekcja filmu „Piaśnica”

   Autor: dyrektor   Kategorie: Wydarzenia

Piasnica Pokaz Kosakowo Plakat Kopiowanie

Dyrektor Muzeum Piaśnickiego w Wejherowie Teresa Patsidis, Dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Kosakowo Anna Paturej oraz radny Gminy Kosakowo Michał Przysiecki

serdecznie zapraszają na pokaz filmu „Piaśnica”

Projekcja odbędzie się w piątek 14 czerwca o godz. 18.00 w Gminnym Domu Kultury (Pierwoszyno, ul. Kaszubska 11).

Informacje i odbiór zaproszeń (od środy 5 czerwca):

Biblioteka Publiczna Gminy Kosakowo im. Augustyna Necla; tel. 58 735 46 56, 725 204 656

Lasy Piaśnickie… Tu, w cieniu drzew – niemych świadków tragicznych zdarzeń – jesienią 1939 roku Niemcy po raz pierwszy przeprowadzili zaplanowane wcześniej masowe egzekucje na ludności cywilnej. Z rąk niemieckich katów życie straciło według różnych źródeł od 10 do 14 tysięcy. Jeszcze zanim zaistniała zbrodnia w Katyniu, na Pomorzu w ramach eksterminacji polskich elit zginęło około 30 tysięcy Polaków. 80 lat po II wojnie światowej fakt ten wciąż nie istnieje w zbiorowej świadomości społecznej Polaków.

Film „PIAŚNICA” w reżyserii Mariusza Sławińskiego zrealizowany został przez Muzeum Piaśnickie w Wejherowie, a sfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Powstał w ramach cyklu filmów dokumentalnych pt. „Młyny historii”, który opowiada o miejscach i okolicznościach pomorskiej zbrodni na polskich elitach w czasie krwawej jesieni 1939 roku.

Film „Piaśnica”, pierwszy z całego cyklu, składa się z dwóch ok. 25-minutowych odcinków.  Wzbogacony został archiwaliami fotograficznymi i filmowymi, scenami fabularyzowanymi i animacją. Pierwsza część traktuje o codziennym wykuwaniu polskości Pomorza w dwudziestoleciu międzywojennym rękoma patriotów, którzy po inwazji niemieckiej w 1939 roku zginęli w Piaśnicy. Część druga to już opowieść o mechanizmie zbrodni w Lasach Piaśnickich, zacieraniu przez Niemców jej śladów i ekshumacji ofiar.

Po raz pierwszy film zaprezentowany został 10 grudnia 2018 roku w Warszawie podczas ogólnopolskiej premiery.

Czas trwania – ok. 60 minut. Ze względu na poruszaną tematykę, film nieodpowiedni jest dla osób poniżej 13 roku życia.

 

 

czwartek, 30 Maj 2019 o 17:47. Kategorie: Wydarzenia. Komentowanie i pingowanie zabronione.
Strona wykonana przez - Nautil log
Szablon: InfoCreek.com
Udostępnij