Ks. Kaszubowski

82 lata temu, 27 października, Niemcy aresztowali kosakowskiego proboszcza ks. Alojzego Kaszubowskiego. 11 listopada 1939 roku zamordowano Go w Lesie Piaśnickim. Ciała nigdy nie odnaleziono. Symboliczny grób znajduje się na cmentarzu w Kosakowie.

Ks. Alojzy Kaszubowski był pierwszym administratorem placówki duszpasterskiej w Pierwoszynie (wydzielonej z parafii oksywskiej w 1915 r.), a następnie proboszczem parafii w Kosakowie. W latach 1934-1935 wybudował nowy kościół w Kosakowie, który został zniszczony przez Niemców w trakcie działań wojennych.
Był działaczem patriotycznym w stowarzyszeniach katolickich oraz Towarzystwie Ludowym (współpracował m.in. z Józefem Klebbą, działaczem niepodległościowym z Kosakowa). Był członkiem Powiatowej Rady Ludowej w Pucku (1918-1920). Organizował wiece informacyjne o losach toczącej się wojny i sprawie niepodległości Polski na arenie międzynarodowej. W dekanacie puckim pełnił rolę radcy duchownego i wizytatora religii. Otrzymał Złoty Krzyż Zasługi.

Uchwałą Nr XVIII/89/2015 Rady Gminy Kosakowo z dnia 26 listopada 2015 r. rondo u zbiegu ul. Chrzanowskiego i Żeromskiego w Kosakowie, otrzymało imię Ks. Alojzego Kaszubowskiego.

W celu uczczenia pamięci o pomordowanych kapłanach, 6 listopada br. samorządowcy Ziemi Puckiej organizują Rowerowy Rajd Piaśnicki. Celem Rajdu jest upamiętnienie zamordowanych w Piaśnicy polskich duchownych posługujących na Ziemi Puckiej, którzy zostali rozstrzelani w październiku i listopadzie 1939 r. Wśród partnerów wydarzenia znalazła się Gmina Kosakowo oraz nasza Biblioteka.
Głównym punktem programu będzie złożenie kwiatów pod pomnikiem zamordowanych księży (godz. 11.30), a następnie w Sanktuarium Piaśnickim zostanie odprawiona Msza Święta (godz. 12.00).

Więcej na temat ks. Alojzego Kaszubowskiego i Jego posługi duszpasterskiej na terenie gminy Kosakowo znajdziecie w książce Tadeusza Krzysztofa i ks. Wojciecha Cichosza pt. Kościół na ziemi kosakowskiej, dostępnej w naszej Bibliotece. Zachęcamy do lektury.

Na fotografii powyżej ks. Alojzy Kaszubowski przy budowie kościoła w Kosakowie.

czwartek, 28 paź 2021 o 10:07. Kategorie: Inne. Komentowanie i pingowanie zabronione.