lip

Siedziba seniorów w trójkolorowych barwach

Dsc 0262 Kopiowanie

Niedawno mieliśmy okazję wziąć udział w przesympatycznym spotkaniu – Dniu Francuskim, zorganizowanym przez Karola Dettlaffa i Kosakowskich Seniorów. Bardzo dziękujemy za zaproszenie! :)

Poniżej obszerna relacja i fotorelacja:

W czwartek 16 lipca br. rewska siedziba seniorów zamieniła się w trójkolorową przystań spod znaku kultury i gastronomii francuskiej. Już sam wystrój siedziby, pełen francuskich akcentów, z wystawą albumów, książek i czasopism francuskojęzycznych lub Francji poświęconych, jednoznacznie wskazywał, że tego dnia Bastylię zdobędzie kolejna po francuskim ludzie grupa społeczna – tym razem kosakowscy Seniorzy. Zapowiedzią wyjątkowego wieczornego spotkania były już specjalne zajęcia z gimnastyki mózgu, które z francuską elegancją oraz typowo francuskim racjonalizmem poprowadziła Paula Dobrowolska.

Nie mogło zabraknąć m.in. paryskich bagietek (które również służyły za nagrody w konkursach), słynnych francuskich serów, szynki bajońskiej, a także croissantów i przepysznej francuskiej czekolady. Ale Dzień Francuski wypełniła przede wszystkim muzyka – tu liczyć można było w pierwszym rzędzie na niezawodnych i niezastąpionych uczestników zajęć z języka francuskiego, a zarazem… znakomitych gitarzystów i wokalistów: pana Jerzego Czuczmana oraz Zdzisława Urlę. Pan Jerzy nastrojony był tego wieczora wybitnie rockowo, pan Zdzisław – balladowo. Razem stworzyli taki duet, jakiego świat jeszcze nie widział (nie słyszał, dokładniej mówiąc), porywając całą salę w naszej siedzibie do wspólnego chóralnego śpiewu – czasami nawet z wyrafinowaną, zapierającą dech w piersiach czterogłosową polifonią! Oh la la !

Naszą rewską siedzibę odwiedził również gość wyjątkowy – Wójt Gminy Kosakowo pan Marcin Majek dał się skusić na francuską bagietkę i razem z nami pośpiewał kilka najbardziej znanych francuskich szlagierów, przy okazji zapewniając środowisko skupione wokół rewskiej siedziby senioralnej o swojej trosce i wsparciu. Dziękujemy! Pan Wójt delikatnie dopytywał również o kolejny taki dzień… tym razem włoski. Urządzimy i na pewno nie omieszkamy zaprosić.

Na nasze lokalne tego dnia Pola Elizejskie przybyli również goście z zaprzyjaźnionej Biblioteki Publicznej Gminy Kosakowo, dzieląc się z nami informacjami o sposobie funkcjonowania kosakowskiej książnicy w okresie pandemii, francuskimi bestsellerami, jak również swoimi doświadczeniami czytelniczymi z kręgu kultury znad Sekwany i Loary. Merci mille fois !

Za pomoc w przygotowaniu Dnia Francuskiego w rewskiej siedzibie senioralnej składam serdeczne podziękowania: Wójtowi Gminy Kosakowo Marcinowi Majek, Jerzemu Czuczmanowi i Zdzisławowi Urli, Darii Gużewskiej oraz Zdzisławowi Krygerowi z kosakowskiej Biblioteki, Pauli Dobrowolskiej, Kamilowi Romanowskiemu. Wszystkim obecnym Seniorom – za iście francuską atmosferę.

Vive la France ! Vive la Pologne !

(tekst Karol Dettlaff)

Fotorelacja (Daria Gużewska i Zdzisław Kryger):

wtorek, 28 lip 2020 o 15:07. Kategorie: Wydarzenia. Komentowanie i pingowanie zabronione.