kwi

Spotkanie nt. poszukiwań ORP „Orzeł”

Autor: dyrektor   Kategorie: Galeria, Wydarzenia

soospotkaniehead001-890x395

W czwartkowe popołudnie 21 kwietnia 2016 r. w Gminnym Domu Kultury w Pierwoszynie odbyło się niezwykle interesujące spotkanie–wykład pn. Wyprawy w poszukiwaniu ORP „Orzeł” – Santi Odnaleźć Orła. Zaginięcie tegoż okrętu podwodnego jest jedną z największych zagadek w historii polskiego wojska. W maju 1940 roku jednostka nie wróciła z patrolu na Morzu Północnym. Okręt przepadł bez wieści. SANTI ODNALEŹĆ ORŁA to długofalowy projekt, którego założeniem jest doprowadzenie do odkrycia miejsca spoczynku wraku oraz rozwikłanie zagadki przyczyn jego zatonięcia.

Spotkanie poprowadził sam szef projektu – Pan Tomasz Stachura – jeden z najbardziej aktywnych nurków wrakowych na Morzu Bałtyckim specjalizujący się w podwodnej fotografii wraków na dużej głębokości. Pan Tomasz jest trzecim Polakiem, którego zdjęcie trafiło na okładki zagranicznych wydań magazynu „National Geographic”. Zdjęcie, które zachwyciło świat, to mozaika (składająca się z ok. 650 zdjęć zrobionych na dnie Bałtyku) zatopionego w XVI wieku słynnego szwedzkiego okrętu Mars. Tomasz Stachura jest założycielem, właścicielem i prezesem firmy Santi Diving produkującej sprzęt do nurkowania. Jest również współzałożycielem międzynarodowej konferencji Baltictech, poświęconej promocji nurkowania na Morzu Bałtyckim. I… przez 11 lat był mieszkańcem gminy Kosakowo, a dokładniej Mechelinek.

Na spotkaniu zaprezentowane zostały dzieje okrętu a także poszczególne etapy projektu poszukiwań (do tej pory zorganizowano dwie ekspedycje, pod koniec maja br. ekipa wyrusza po raz trzeci). Pan Tomasz opowiedział o kilkunastoosobowej ekipie poszukiwawczej, o hipotezach przyczyn zaginięcia okrętu oraz o wielu ciekawych historiach związanych z zagadnieniem.

Po wykładzie był czas na pytania z sali. Należy wspomnieć, iż wśród gości znalazł się Pan Henryk Ganowiak, pracownik Morskiego Instytutu Rybackiego w Gdyni, który, jak się okazało, w 1939 r. na własne oczy widział okręt ORP „Orzeł”!

Organizatorzy (tj. Biblioteka Gminna oraz Referat ds. Kultury, Turystyki i Rekreacji) raz jeszcze dziękują Panu Tomaszowi Stachurze za przyjęcie zaproszenia.

Szczegółowe informacje o projekcie znajdą Państwo na stronie www.santiodnalezcorla.pl.

DSC_0045DSC_0049A oto zdjęcia wyjątkowych wazoników – prezentów dla Pana Tomasza Stachury i Benedykta Haca (członka ekipy poszukiwawczej, który niestety nie mógł przybyć na spotkanie), które specjalnie na tę okazję w ramach warsztatów z malowania na szkle zorganizowanych w naszej Bibliotece, przygotowała Pani Alina Szydowska.

Zdjęcia ze spotkania:

poniedziałek, 25 kwi 2016 o 15:35. Kategorie: Galeria, Wydarzenia. Możesz jedynie użyć trackbacka.