wrz

Zapraszamy do obejrzenia edukacyjnej wystawy

Autor: dyrektor   Kategorie: Projekty, Wydarzenia, Wystawy

Dsc 0806

Widzieliście już Państwo wystawę, przygotowaną przez pracowników naszej Biblioteki – Anię Paturej i Zdzisława Kryger – w ramach projektu „Polska droga ku morzu”? Jeśli nie, to zapraszamy serdecznie do nas. Ekspozycja będzie czynna do 9 października włącznie w godzinach pracy placówki.

Część pierwsza poświęcona została Józefowi Klebbie (1860-1931) – mieszkańcowi gminy Kosakowo, kowalowi, polskiemu działaczowi społecznemu i kulturalnemu, kaszubskiemu poecie i pisarzowi, uczestnikowi strajku szkolnego w zaborze pruskim, założycielowi Polskiego Związku Śpiewaczego i Związku Ludowego, organizatorowi budowy Domu Ludowego w Kosakowie, mężowi zaufania Komisji Delimitacyjnej – Subkomisji Północnej wytyczającej granicę polsko-niemiecką i Polski z Wolnym Miastem Gdańskiem, odznaczonemu Złotym Krzyżem Zasługi przez gen. Józefa Hallera, który nazwał go nauczycielem ludu kaszubskiego.

Część druga opowiada o rewskich szkutach, małych żaglowcach, które – gdy 10 lutego 1920 r. w Pucku gen. Józef Haller dokonał symbolicznych zaślubin Polski z morzem – podniosły biało-czerwoną banderę, stając się jednocześnie pierwszą flotą handlową w wolnej i odrodzonej Polsce z portem macierzystym w Rewie.

“Polska droga ku morzu” to projekt Biblioteki Publicznej Gminy Kosakowo im. Augustyna Necla, który dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

wtorek, 28 wrz 2021 o 11:02. Kategorie: Projekty, Wydarzenia, Wystawy. Komentowanie i pingowanie zabronione.