klub malego czytelnika logo2015 kopiowanie

Biblioteka Publiczna Gminy Kosakowo od 2013 r. posiada w swojej ofercie przedsięwzięcie edukacyjne pt. Klub Małego Czytelnika. Cykliczne spotkania, które stały się stałym elementem programu naszej gminnej książnicy, odbywają się w każdą drugą i czwartą sobotę miesiąca. Mimo ograniczonej ilości miejsc przyciągają tłumy Małych Uczestników, którzy poza kontaktem ze słowem pisanym biorą również aktywny udział w zajęciach plastycznych i ruchowych. Ze względu na ogromne zainteresowanie, tegoroczna edycja została więc rozszerzona o zajęcia w grupie dzieci, które ukończyły osiem lat („Klub Małego Czytelnika 8+”). W dużej mierze są to Mali Czytelnicy, którzy już wcześniej uczestniczyli w tym programie, jednak z racji wieku nie spełniali już podstawowego kryterium członkostwa w klubie (2,5-7 lat).

W ramach edycji 2019/2020 zaplanowano 16 sobotnich spotkań, z których inauguracyjne odbyło się 14 września. Wiele z poruszanych podczas zajęć tematów, chociaż prezentowanych zawsze w formie przystępnej dla bardzo młodego odbiorcy, to zagadnienia niezmiernie istotne z punktu widzenia współżycia społecznego (zajęcia nt. „przytul mnie”), ochrony przyrody i ekologii (warsztat naukowy „Morze to nie śmietnik”), czy historii (101. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości).

Szczegóły dotyczące zajęć oraz bogatą fotorelację można znaleźć na naszej stronie w zakładce Klub Małego Czytelnika.

Niebagatelny wpływ na bogactwo programu spotkań ma bardzo często udział zaproszonych Gości. Są to najczęściej zaprzyjaźnieni z Biblioteką mieszkańcy gminy Kosakowo. Dzięki Ich bezinteresownemu wsparciu oferta zajęć dla Małych Czytelników może być taka różnorodna. W tegorocznej edycji projekt wsparli: Agnieszka Milżyńska-Kołaczek, Agnieszka Stanek-Pacholczyk, Dagmara i Kornelia Wełnickie, Joanna i Zdzisław Kryger oraz dzieci z Kółka Kaszubskiego działającego przy Szkole Podstawowej w Mostach z opiekunami Lucyną Sorn, Aleksandrą Pająk i Agatą Miszewską.

Chociaż projekt pt. Klub Małego Czytelnika przewidywał spotkania z dziećmi aż do czerwca bieżącego roku, ze względu na ograniczenia wprowadzone w związku z pandemią COVID-19 został przerwany z końcem lutego. Przyjęta formuła (interaktywne zajęcia ruchowe i plastyczne) spowodowała, że nie udało się ich przeprowadzić w inny sposób. Kiedy w połowie sierpnia ubiegłego roku ogłoszony został nabór do kolejnej edycji zajęć w Klubie Małego Czytelnika, absolutnie nikt nie był w stanie przewidzieć takiego obrotu spraw…

Jednakże, o ile sytuacja w kraju pozwoli na kontynuację tego typu przedsięwzięć w nowym roku szkolnym, Biblioteka Publiczna Gminy Kosakowo z całą pewnością powróci do ich realizacji od września 2020 r., a zapisy rozpoczną się od 17 sierpnia br. Śledźcie naszą stronę! :)

Uczestnikom tegorocznej edycji dziękujemy za wspólną zabawę i życzymy udanych wakacji! Dbajcie o siebie!

poniedziałek, 22 cze 2020 o 10:47. Kategorie: Klub Małego Czytelnika. Komentowanie i pingowanie zabronione.