Nie ma Kaszëb bez Polonii, a bez Kaszëb Polśczi!
Te słowa Hieronima Derdowskiego wypowiedziane jeszcze w XIX wieku ziściły się ostatecznie z początkiem 1920 roku. Ku radości mieszkańców Pomorza, w tym Kaszubów, ta oderwana przez Prusaków dzielnica wróciła do słowiańskiej Macierzy. Symboliczną datą stał się 10 lutego, dzień w którym gen. broni Józef Haller rzucając w Pucku platynowy pierścień w zamarznięte wody dokonał symbolicznych zaślubin z Bałtykiem. Polska odzyskała dostęp do morza.
Ale Polacy, Kaszubi żyli nad tym morzem przez cały czas. Swojej polskości dali wyraz m.in. w Rewie. Tutejsi armatorzy dziesięciu żaglowych statków towarowych, szkut, tego samego dnia podnieśli na nich biało-czerwone barwy narodowe.
Chociaż same stateczki były niewielkie, pojawienie się na nich polskich bander stanowiło ogromny symbol. Tutejsi mieszkańcy tworzyli pierwszą polską flotę handlową. Tworzyli historię!
Z dziejami rewskich szkut można zapoznać się w naszej Bibliotece, do czego serdecznie zapraszamy:)
Ale nasze materiały to nie tylko książki i artykuły. Opracowaliśmy również wystawę fotografii i obrazów poświęconych tym statkom pn. Rewskie szkuty – zalążek floty handlowej odrodzonej Polski.
Znajdziecie ją tutaj (w zakładce wystawy): http://polskadrogakumorzu.kosakowo.eu/