22 lip 2022- archiwa

lip

Augustyn Necel – Patron kosakowskiej Biblioteki

Autor: dyrektor   Kategorie: Inne, Wystawy

Dokładnie dziś – 22 lipca – mija 120 lat od urodzin Patrona Biblioteki Publicznej Gminy Kosakowo – Augustyna Necla. Jest to dokonała okazja, ażeby przypomnieć postać naszego kaszubskiego Sienkiewicza.

Takie określenie pisarza wydaje się jak najbardziej uprawomocnione, bowiem Augustyn Necel zasłynął przede wszystkim jako autor powieści historycznych, a zarazem jako znakomity gawędziarz. Urodził się w 1902 r. w rybackiej rodzinie i podobnie jak ojciec związał się z morzem i rybołówstwem. Wielkim autorytetem darzył Franciszka Goykę, starego rybaka, na którego łodzi początkowo pracował i który stał się dla młodego Necla nauczycielem historii Kaszub i miłości do ojczyzny. Tej lekcji młody rybak, a później powieściopisarz, już nigdy nie zapomni. W 1925 r. zostaje marynarzem floty handlowej, trzy lata później pracuje w Helu w Morskim Laboratorium Rybackim. Zaczyna też pisać o swojej wielkiej pasji – rybołówstwie. Czytaj dalej »