wrz

„Ballady i romanse” w kosakowskiej Książnicy

Nieprzypadkowo 3 września zasiedliśmy wspólnie do czytania Ballad i romansów Adama Mickiewicza. W tym roku przypada bowiem 200. rocznica wydania po raz pierwszy tomiku tych znanych wierszy mistrza Adama. Ich publikacja stała się symbolicznym początkiem romantyzmu w polskiej literaturze. Zapoczątkowana dekadę temu tradycja Narodowe Czytania pozwoliła ponownie pochylić się nad dziełami wieszcza (towarzyszył nam w tym wójt gminy Kosakowo Pan Marcin Majek).

Któż nie pamięta wersów: Słuchaj, dzieweczko! – Ona nie słucha czy Miej serce i patrzaj w serce? W gronie miłośników poezji, wiedzeni przez naszą uroczą moderatorkę Edytę Kurtykę, przypomnieliśmy sobie te znane, choć dla większości Czytelników pokryte patyną czasu, perełki języka polskiego.

Tak jak obiecywaliśmy – podczas tegorocznego wspólnego czytania nie zabrakło również akcentu regionalnego. Za sprawą Pani Jadwigi Piernickiej (naszej emerytowanej bibliotekarki) mieliśmy możliwość wysłuchać dwóch fragmentów w języku kaszubskim. Co prawda nie były to ani ballady ani romanse, a Pan Tadeusz, ale autor się zgadza ;)

Nie da się ukryć, że spotkanie w Bibliotece sprawiło nam również towarzyską przyjemność. Dziękujemy Pani Wiktorii Śliwińskiej za świeżutką, przepyszną drożdżówkę! To było naprawdę przemiłe sobotnie przedpołudnie. Dziękujemy!

poniedziałek, 5 wrz 2022 o 15:41. Kategorie: Wydarzenia. Komentowanie i pingowanie zabronione.