Konkurs Grantowy "Aktywna Biblioteka" realizowany przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce (ARFP) jest skierowany do bibliotek uczestniczących w III rundzie Programu Rozwoju Bibliotek (czyli m.in. do nas:-)).
Na wniosek Komisji Grantowej Zarząd Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce podjął decyzję o przyznaniu grantu na realizację projektu pod nazwą: "Gmina Kosakowo w grze" zgłoszonego przez naszą Bibliotekę.
W związku z tym zapraszamy młodzież (w wieku 13-19 lat) do udziału w realizacji projektu! Spotkanie organizacyjne odbędzie się 9 maja (piątek) o godz. 17:00.
A oto skrócony opis tego co zaplanowaliśmy:
Projekt pn."Gmina Kosakowo w grze" przewiduje zaprojektowanie i wydanie gry planszowej o charakterze edukacyjnym dotyczącej gm. Kosakowo, poprzez którą gracze poznają m.in. zabytki, ciekawe pod względem turystycznym miejsca a także interesujące informacje o gminie. Dodatkowa zaleta gry to jej dwujęzyczność: treść będzie napisana w jęz. polskim i kaszubskim (dwustronna plansza). W ramach projektu przeprowadzimy następujące działania:
1. Spotkanie organizacyjne – zaprezentujemy kilka gier planszowych w celu uzmysłowienia młodzieży ich różnorodności oraz zrobimy tzw. burzę mózgów na temat tego jak mogłaby wyglądać nasza gra. Na spotkanie zaprosimy Zygmunta Miszewskiego, pasjonata historii gminy Kosakowo, lokalnego pisarza, który będzie służył swoją wiedzą w czasie realizacji projektu.
2. Przez ok. 2 tyg. młodzież samodzielnie zbierze inf. o gminie, odwiedzi ciekawe miejsca i sfotografuje je – w ten sposób powstanie pula zdjęć, które wykorzystają przy projektowaniu gry.
3. Warsztaty z grafiki komputerowej, które poprowadzi Zdzisław Kryger, grafik komputerowy specjalizujący się w trójwymiarowej wizualizacji jednostek pływających, pasjonat gier planszowych. Uczestnicy poznają podstawy grafiki komp. oraz zaprojektują grę (planszę i karty).
4. Członkowie Zrzeszenia Kasz.-Pom. przetłumaczą grę na jęz. kaszubski.
5. Wydanie gry w drukarni (30 szt).
6. Warsztat krajoznawczy w terenie – spacer z przewodnikiem z PTTK Szlakiem Bernarda Chrzanowskiego.
7. Testowanie gry – uczestnicy wezmą do domów po 1 egzemplarzu gry, zagrają z co najmniej 2 osobami celem wykrycia ewentualnych usterek/ulepszeń, które będzie można uwzględnić przy następnym wydaniu gry.
8. Spotkanie podsumowujące projekt, w tym: promocja gry i rozgrywki z udziałem włodarzy.
Projekt poza wartością edukacyjną ma na celu zmniejszenie dystansu między młodzieżą a biblioteką i jej ofertą; ofertą, która odciągnęłaby młodych od świata wirtualnego i uzmysłowiła, że wśród realnych ludzi jest ciekawiej (np. grając w gry planszowe).
Gra zostanie wydana jedynie w ilości 30 sztuk ze względu na wysokie koszty druku. Uczestnicy projektu oraz partnerzy dostaną po jednym egzemplarzu na własność w ramach podziękowania, 5 zostanie wpisanych na stan biblioteki celem uruchomienia usługi wypożyczania, pozostałe przekażemy władzom. Zakładamy, że jeżeli gra zostanie pozytywnie przyjęta zwrócimy się do władz gminnych (już jesteśmy po wstępnych rozmowach) z propozycją udostępnienia urzędowi projektu gry i wznowienia jej wydania w większym nakładzie.
Ponadto jeżeli młodzież wyrazi taką chęć biblioteka będzie się starała stworzyć im możliwość udziału w kolejnym projekcie, którego efektem mogłaby być np. gra terenowa lub komputerowa.
Projekt będzie realizowany od maja do września 2014 r.
ZAPRASZAMY SERDECZNIE DO BIBLIOTEKI! ŚLEDŹĆIE NASZĄ STRONĘ, BO WARTO… :-)