W czwartek 21 listopada 2024 r., w drugim dniu trwania Pomorskiego Kongresu Pamięci Narodowej, w zastępstwie nieobecnego Michała Przysieckiego odebraliśmy przyznany Mu złoty medal Reipublicae Memoriae Meritum.
To odznaczenie cywilne nadawane jest przez prezesa IPN instytucjom, organizacjom i osobom fizycznym za wybitne zasługi w działalności publicznej i społecznej dla upamiętniania historii narodu polskiego w latach 1917–1990 oraz za wspieranie IPN w sferze edukacyjnej, naukowej i wydawniczej.
Wczorajsza misja miała dla nas ogromne znaczenie. Michał Przysiecki – mieszkaniec gminy Kosakowo oraz niezmiernie aktywny działacz społeczny, od lat współdziała z naszą Biblioteką w realizacji rozmaitych przedsięwzięć historycznych o patriotycznej wymowie. Poczytujemy więc sobie za prawdziwe wyróżnienie fakt, że to właśnie nam przypadł zaszczyt odebrania przyznanego Mu odznaczenia.
Na tym jednak nie koniec wspaniałych wiadomości. Podczas tej samej gali brązowym medalem Reipublicae Memoriae Meritum został uhonorowany drugi ze współpracujących z nami Przyjaciół, również mieszkaniec gminy Kosakowo, Sebastian Draga.
Podczas wygłoszonej laudacji prezes IPN dr Karol Nawrocki w pięknych ujmujących słowach podkreślił zasługi odznaczonych osób dla kultywowania pamięci narodu polskiego.
Gratulujemy Michale i Sebastianie! Jesteśmy dumni z Waszych osiągnięć. Cieszymy się niezmiernie, że nie tylko my je doceniamy.
Uzasadnienie (odczytane podczas Gali, źródło: Uroczystość wręczenia medali Reipublicae Memoriae Meritum – Gdańsk, 21 listopada 2024 – Aktualności Instytut Pamięci Narodowej – Gdańsk):
Złoty medal – Michał Przysiecki – były radny gminy Kosakowo, społecznik. Inicjuje i współorganizuje wiele wydarzeń o charakterze historyczno-patriotycznym, współpracując przy tym z Instytutem Pamięci Narodowej w Gdańsku. Był pomysłodawcą upamiętnienia bohaterskich obrońców polskiego Wybrzeża z 1939 r. oraz cywilnych ofiar zbrodni niemieckich w Pogórzu, które zostało zrealizowane przez Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walki Męczeństwa IPN w Gdańsku w 2023 roku. We współpracy z IPN współorganizował z ramienia gminy Kosakowo uroczystości pogrzebowe żołnierza WP, poległego w obronie Kępy Oksywskiej, ekshumowanego przez Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN. Był inicjatorem i współorganizował m.in. Regaty im. gen. Mariusza Zaruskiego w Rewie, Ogólnopolski Bieg Tropem Wilczym – Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych w gminie Kosakowo oraz projekt „Polska droga ku morzu”.
Brązowy medal – Sebastian Draga – komandor rezerwy, jako pasjonat historii inicjuje i współorganizuje wiele wydarzeń o charakterze historyczno-patriotycznym. Współpracował z Instytutem Pamięci Narodowej przy ekshumacjach i organizacji uroczystości pogrzebowych żołnierza WP poległego w obronie Kępy Oksywskiej, oraz przy realizacji upamiętnienia bohaterskich obrońców polskiego Wybrzeża poległych w walce z Niemcami we wrześniu 1939 r. oraz cywilnych ofiar zbrodni niemieckich w Pogórzu. Jest rekonstruktorem oraz właścicielem mobilnej kolekcji pamiątek z 1939 roku.
Organizator wydarzenia: Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku.