logo bilbioteka
17
cze
2026

Dziedzictwo Północnych Kaszub tematem spotkania w Bibliotece

   Autor: dyrektor   Kategorie: Wydarzenia

zdjęcie z panem prowadzącym i gośćmi (od tytułu)Wczorajsze spotkanie (16.06.2026 r.) poświęcone dziedzictwu kulturowemu Północnych Kaszub było cenną okazją do pogłębienia wiedzy o historii naszego regionu oraz rozmów z osobami zaangażowanymi w ochronę lokalnych tradycji.

Wydarzenie zostało zorganizowane przez Stowarzyszenie Dziedzictwo Kulturowe Szlakiem Północy we współpracy z naszą Biblioteką. Głównymi inicjatorkami przedsięwzięcia były Anna Wojtunik i Elżbieta Szwedko.

Najważniejszym punktem programu była prelekcja dr. Mirosława Kuklika, który zabrał uczestników w fascynującą podróż po świecie kaszubskich pomeranek oraz codziennym życiu ich załóg. Opowiadał o toniach – nadbrzeżnych kaszubskich łowiskach, merkach – znakach identyfikacyjnych używanych przez niepiśmiennych rybaków, a także o zwyczaju zażywania tabaki czy obchodach rybackiego Bożego Ciała. Wszystkie te wątki złożyły się na blisko półtoragodzinną opowieść o tradycjach, które współtworzą wyjątkową tożsamość kulturową naszej małej ojczyzny.

Druga część spotkania miała formę otwartej dyskusji poświęconej działalności i planom rozwoju Stowarzyszenia, ochronie lokalnego dziedzictwa oraz inicjatywom promującym Nordę. Rozmowy potwierdziły, jak ważne są współpraca i społeczne zaangażowanie w budowanie oraz wzmacnianie regionalnej tożsamości.

Jak podkreśliła jedna z inicjatorek wydarzenia, Elżbieta Szwedko: Kiedy spotykają się pasjonaci i dobra energia, zawsze wychodzi z tego coś wartościowego. Trudno się z tym nie zgodzić – również odnieśliśmy dokładnie takie wrażenie.

Kilka ujęć ze spotkania:

środa, 17 cze 2026 o 11:08. Kategorie: Wydarzenia. Możesz jedynie użyć trackbacka.

Komentowanie zabronione.

Strona wykonana przez - Nautil log
Szablon: InfoCreek.com
Shares