logo bilbioteka
Dzisiaj nasze święto – Dzień Bibliotekarza i Bibliotek, zainicjowany 8 maja 1985 r. przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Dzień ten od wielu lat rozpoczyna Tydzień Bibliotek (8-15 maja), tak więc – świętowanie czas zacząć!
 
Życzymy Wszystkim Koleżankom-Bibliotekarkom i Kolegom-Bibliotekarzom z całej Polski (i sobie również ;)) satysfakcji z wykonywanej pracy, twórczej inwencji w propagowaniu czytelnictwa, półek pełnych nowości i zadowolonych Czytelników :)

Moi Drodzy

Po raz kolejny włączamy do ogólnopolskiej akcji „Tydzień Bibliotek”. Jego tegoroczna, już dwudziesta pierwsza edycja, odbywa się pod hasłem „Biblioteka – miejsce na czasie”. Przypadło nam ono bardzo do gustu, gdyż uważamy, że my właśnie jesteśmy na czasie.

Każdego dnia staramy się łączyć nowoczesność z tradycją. Dawno już zrezygnowaliśmy z tradycyjnego katalogu książek – jego miejsce zajęła cyfrowa baza dostępna w Internecie. Ale nasze papierowe karty czytelników nadal wzbudzają ciekawość u osób odwiedzających bibliotekę. Chociaż praca z tymi kartami jest czasochłonna postanowiliśmy, że jako miła ciekawostka pozostaną z nami jeszcze przez jakiś czas.

Nowocześni jesteśmy w zupełnie innym zakresie. My jesteśmy GLAM!

GLAM to angielski akronim, którego kolejne litery oznaczają galerie, biblioteki, archiwa oraz muzea. GLAM to idea świadomego łączenia różnych aspektów działalności kulturalnej. Wywodzi się jeszcze ze starożytności, jednak w ciągu ostatnich dwóch dekad stała się ponownie popularna na świecie.

W naszej codziennej pracy łączymy wszystkie typy aktywności wynikającej z tego skrótowca. Nie jesteśmy biblioteką w starym stylu, w której można wyłącznie wypożyczyć książki. Przekonajcie się sami!

L – library – biblioteka

Podstawową formą działalności pozostaje dla nas oczywiście gromadzenie. opracowywanie i udostępnianie książek. Mamy ich aktualnie ponad 13 tysięcy, wśród nich największe bestsellery i gorące nowości.

Od 3 lat współpracujemy z konsorcjum Legimi. Dzięki temu macie możliwość korzystania z cyfrowej biblioteki zawierającej ponad 250 tysięcy książek.

Przygotowaliśmy również stanowisko łączące z darmową wypożyczalnią Academica, w której badacze i pasjonaci mogą skorzystać z blisko 4 milionów naukowych publikacji ze wszystkich dziedzin wiedzy.

Jesteśmy szczęśliwi wychodząc w taki sposób naprzeciw oczekiwaniom czytelników, chociaż pozostajemy wierni papierowym książkom. Czy zdarzyło się Wam kiedykolwiek doświadczyć braku prądu lub wyjść z zasięgu sieci telekomunikacyjnej? No właśnie! W takich sytuacjach tradycyjny wolumin nadal pozostaje niezastąpiony.

Do kontaktu z papierową książką staramy się przyzwyczajać naszych czytelników od najwcześniejszych lat ich życia w ramach programu o nazwie „Klub Małego Czytelnika”. Zapach farby drukarskiej daje się wyczuć podczas każdego spotkania Grupy Czytelniczej. Także różnorodne zajęcia literacko-plastyczne, konkursy i spotkania zawsze odbywają się z książką w roli głównej. Książka rządzi! Jednak GLAM to coś więcej.

G- gallery – galeria

Wnętrze naszej biblioteki nieodmiennie zdobią różnorodne prace artystyczne. Staramy się promować przede wszystkim twórczość lokalnych mieszkańców, jednak współpracują z nami również artyści spoza terenu gminy. O popularności galerii świadczy fakt, że terminy wystaw są zarezerwowane z kilkunastomiesięcznym wyprzedzeniem.

A – archive – archiwum

Początek działalności archiwalnej w bibliotece dała spuścizna po pierwszym dziejopisarzu gminy Kosakowo panu Tadeuszu Krzysztofie. Rozwijając twórczo jego badania staliśmy się częstymi gośćmi wielu archiwów w Polsce. Sami również tworzymy społeczne archiwum fotografii i dokumentów. Hasło naszego projektu „Poznaj moją historię” wybrzmiało już kilkakrotnie podczas różnych konferencji naukowych, w których aktywnie uczestniczyliśmy.

M – museum – muzeum

To ostatnia z dziedzin, w której postanowiliśmy zdecydowanie zaznaczyć obecność biblioteki. Gmina Kosakowo ma potencjał do utworzenia muzeum. My mamy jego wizję, wypracowaliśmy wstępną koncepcję. Potrzebujemy tylko przytulnego kąta dla historii. To jeszcze przed nami…

—————-

G, L, A, M – te cztery litery to wyznacznik naszej działalności. Ale uwaga – robimy znacznie więcej:

– aktywizujemy seniorów,

– oswajamy dzieci i młodzież z robotami,

– promując aktywny wypoczynek, pod banderą biblioteki uczestniczymy w regatach żeglarskich.

A może nas zainspirujecie? Jesteśmy otwarci na propozycje!

——————

Czy biorąc to wszystko pod uwagę zgodzicie się z nami, że kosakowska biblioteka jest na czasie? My uważamy, że tak jest. Przecież Jesteśmy GLAM!

Z bibliotecznym pozdrowieniem

Anna Paturej

środa, 8 maj 2024 o 09:16. Kategorie: Wydarzenia. Komentowanie i pingowanie zabronione.
Strona wykonana przez - Nautil log
Szablon: InfoCreek.com
Udostępnij