logo bilbioteka

Okładka 2020

Miło nam poinformować, że ukazał się nowy numer (16) rocznika społeczno-kulturalnego „Polska Gmina Kosakowo (gmina kaszubska)”.

Magazyn do nabycia w Bibliotece.

Od redakcji

Oddajemy do rąk naszych Czytelników kolejny numer rocznika społeczno-kulturalnego. Pierwszy raz w tak trudnych dla nas wszystkich czasach, czasach naznaczonych pandemią Covid-19, o zmaganiu się z którą we wstępie pisze Wójt Gminy Kosakowo.

Pomimo iż temat koronawirusa wydaje się wszechobecny w środkach masowego przekazu i naszych codziennych rozmowach, warto pamiętać, że świat się nie zatrzymał, życie toczy się dalej, a my proponujemy choć na chwilę oderwać się od tematów zdominowanych przez pandemię i zanurzyć się w lekturze tekstów opublikowanych na łamach niniejszego rocznika.

Rok 2020 jest m.in. Rokiem Zaślubin Polski z Morzem w Pucku, a zatem obowiązkowo zamieszczamy relację z zaślubinowych obchodów w gminie Kosakowo. W roczniku pojawi się również ślad jubileuszu bardziej lokalnego – w lutym br. swoje dziesiąte urodziny świętował klub sportowy Sztorm i o nim również pamiętaliśmy przygotowując materiał do obecnego numeru. 10 lat – to też już pewien kawałek historii. Ta nieco bardziej odległa powraca w artykule Zdzisława Krygera o strzelnicy, który niewątpliwie przyciągnie pasjonatów wojskowości. Ten sam autor przedstawił również historię rewskiej latarni. Z latarnią z kolei wiąże się tekst o Augustynie Klebbie – notabene latarniku. Natomiast Zygmunt Miszewski, nasz stały kolega redakcyjny, przygotował opracowanie dotyczące tożsamości regionalnej. Mamy jeszcze jedną ciekawostkę: wiedzieliście Państwo, że w Mechelinkach znajduje się Muzeum Wina? Nie? W takim razie zachęcamy do zapoznania się z tekstem Krzysztofa Nawrota, współautora książki Enographia Thalloris (która to dzięki uprzejmości pana Krzysztofa znalazła się w zbiorach kosakowskiej Biblioteki).

Jeśli zaś chodzi o Literackie Strony, tym razem prezentują się w nieco innej odsłonie. Bowiem zapukał do nas śp. Tadeusz Krzysztof. Niestety nie swoim piórem, ale myślę, że chętnie przeczytacie Państwo o Krzysztofowych bohaterach legend, którzy zostali w osobliwy sposób wskrzeszeni na stronicach „Polskiej Gminy Kosakowo”.

A na ostatnich stronach znaleźć można tradycyjne kalendarium, porządkujące najważniejsze wydarzenia zeszłego roku w chronologii czasowej.

Życzę przyjemnej lektury!

Anna Paturej

poniedziałek, 7 wrz 2020 o 14:55. Kategorie: Inne. Komentowanie i pingowanie zabronione.
Strona wykonana przez - Nautil log
Szablon: InfoCreek.com
Udostępnij