logo bilbioteka
28
cze
2021

Kroniki szkół gminy Kosakowo opublikowane!

   Autor: dyrektor   Kategorie: Wydarzenia

Mamy to! Po upływie ponad pięciu lat udało się nam szczęśliwie doprowadzić do końca proces redakcji tekstów poświęconych historii szkół w gminie Kosakowo.

 
Dzieło, które powstało z inicjatywy Pana Zygmunta Miszewskiego stanowi efekt pracy wielu osób związanych emocjonalnie, bądź zawodowo z systemem szkolnictwa na terenie gminy Kosakowo. Pan Zygmunt, powszechnie znany miłośnik historii ziemi kosakowskiej, od wielu lat również mieszkaniec Mostów, do realizacji projektu zaprosił także Bibliotekę Publiczną Gminy Kosakowo.
 

Myślą przewodnią było opublikowanie drukiem treści oryginalnych, pisanych ręcznie kronik szkół w Mostach, Rewie i Pierwoszynie. Uzupełnieniem tych tekstów stało się kilka syntetycznych opracowań. Cały zbiór cechuje różnorodność stylu pisarskiego fluktuującego pomiędzy klasycznym warsztatem historycznym a gawędą. Poszczególne części pracy powstawały w różnym okresie, a ich autorzy preferowali odmienny sposób przedstawiania faktów historycznych.
 
Praca nad tym zbiorem zajęła nam dość dużo czasu. Początkowe emocjonalne wizje zweryfikowała niestety proza życia. Już samo przepisanie na komputerze treści kronik okazało się tytaniczną pracą. Zespół autorski trapiły zwykłe ludzkie przypadłości, czy choroby. Kłopotliwy okazał się również często dostęp do zasobów archiwalnych.
 
Co więcej, ostatnie kilkanaście miesięcy odcisnęło piętno na możliwościach finansowych wielu placówek kulturalnych w Polsce, w tym również naszej. Z tego względu obecnie nie jesteśmy w stanie oddać do druku tego opracowania. Chwilowo jest ono dostępne wyłącznie w formie maszynopisu. Najważniejsze jednak, że ostateczny materiał powstał. Zrealizowaliśmy to zadanie i pragniemy pochwalić się tym faktem!:)
 
W tym miejscu pragniemy serdecznie podziękować Panu Zygmuntowi Miszewskiemu za niezachwianą wiarę w powodzenie całego przedsięwzięcia i wspieranie nas przez cały czas trwania pracy edytorskiej.

poniedziałek, 28 cze 2021 o 16:20. Kategorie: Wydarzenia. Komentowanie i pingowanie zabronione.
Strona wykonana przez - Nautil log
Szablon: InfoCreek.com
Udostępnij