logo bilbioteka
17
wrz
2021

„Książka na weekend” :)

   Autor: dyrektor   Kategorie: Inne

W ramach cyklu książka na weekend nasz Czytelnik Bartosz Wiśniewski poleca lekturę Limes inferior – klasykę z nurtu polskiej fantastyki socjologicznej:
 
Znajdziemy w niej obraz miasta przyszłości – Argolandu, w którym uwagę mieszkańców zajmuje pogoń nie za pieniędzmi, które zostały już wycofane z obrotu, lecz za punktami, które stanowią nowy środek płatniczy. Stan punktów, każdy obywatel ma zapisany na specjalnym kluczu, który nosi przy sobie. W jaki sposób zdobyć jak najwięcej punktów? Należy mieć przyznaną jak najwyższą klasę społeczną. Kryterium jej nadawania jest inteligencja. Czy można jakoś wpłynąć na swój los i zdobyć wyższą klasę? Można wynająć kogoś, kto zda test na inteligencję za nas… właśnie kimś taki jest Sneer – główny bohater książki.

Świat wykreowany przez Janusza Zajdla może się dziś wydawać mniej fantastyczny niż kilka dekad temu, kiedy książka powstała. Każdy z nas ma dziś swój „klucz”, którym jest smartfon mogący pełnić funkcję środka płatniczego. Natomiast w takich krajach jak Chiny ogólnospołeczne system scoringu, czyli przyznawania lub odejmowania obywatelom punktów za różnorodne aktywności, staje się codziennością.
Świat przedstawiony w „Limes inferior” jest ciekawym przykładem jak fantastyka po części staje się rzeczywistością. Na szczęście pewne realia Argolandu nie stały się jeszcze naszym udziałem…”
 
Zachęcamy do lektury, no i oczywiście zapraszamy do naszej Biblioteki :)

piątek, 17 wrz 2021 o 14:48. Kategorie: Inne. Komentowanie i pingowanie zabronione.
Strona wykonana przez - Nautil log
Szablon: InfoCreek.com
Udostępnij