logo bilbioteka
4
lut
2022

„Książka na weekend” :)

   Autor: dyrektor   Kategorie: Inne

Tym razem w ramach książki na weekend propozycja dla Czytelników o specyficznym guście, przygotowana przez Zdzisława Krygera, a mianowicie:
Wojny z Saddamem Husajnem. Od Pustynnej Burzy do Irackiej Wolności (1991-2003):

Jarosław Dobrzelewski – z wykształcenia historyk, dokonał metodologicznego opracowania wydarzeń, które popchnęły Irak w wir zbrojnych konfrontacji z najpotężniejszym mocarstwem świata. Przywódca Iraku, Saddam Husajn, zaryzykował udział w konflikcie, którego nie miał szansy zakończyć zwycięsko.

Autor ukazał jednak wydarzenia, do których doszło w Iraku w latach 1991-2003 w nieco inny sposób niż poprzedni badacze. Jego narracja stawia Stany Zjednoczone w zdecydowanie odmiennym świetle niż to prezentowane w mediach. Któż z nas w owym czasie wiedział na przykład, że USA dały Irakowi „zielone światło” do zbrojnego rozwiązania spornych kwestii z Kuwejtem? Współcześnie już nikt też chyba nie ma wątpliwości, że oficjalny powód inwazji na Irak w 2003 roku ‒ arsenał broni chemicznej Saddama Hasajna został aż nadto „podkoloryzowany”.

Dobrzelewski prezentuje nie tylko obszerne zestawienia liczbowe, ale w bardzo sugestywny sposób nakreśla tło konfliktu. Zwłaszcza ten drugi aspekt jego książki jest wart uwagi przeciętnego czytelnika. Stanowi bowiem interesujące studium metod, którymi Stany Zjednoczone posługiwały się, i zapewne nadal posługują, w realizacji celów swojej polityki międzynarodowej…

Polecam!

I my również:) Zapraszamy do Biblioteki!

piątek, 4 lut 2022 o 09:31. Kategorie: Inne. Komentowanie i pingowanie zabronione.
Strona wykonana przez - Nautil log
Szablon: InfoCreek.com
Udostępnij