logo bilbioteka
29
kwi
2022

„Książka na weekend” :)

   Autor: dyrektor   Kategorie: Inne

Dzisiaj w cyklu książka na weekend Przyjaciółka naszej Biblioteki Kasia Radaszewska poleca powieść bestsellerowej autorki Eleny Ferrante pt. Córka:
 
Od lat śledzę talent niezwykle tajemniczej włoskiej autorki Eleny Ferrante. Wśród nominowanych do tegorocznych Oskarów znalazł się film ze scenariuszem na podstawie jej powieści „Córka”.
Zanim obejrzycie ekranizację, (a warto, bo film otrzymał aż 3 nominacje i, choć nie zdobył nagrody, jest naprawdę dobry) koniecznie przeczytajcie książkę – jest jeszcze lepsza!
 

Kto lubi wartką akcję, może się rozczarować. Urok tej książki tkwi bowiem w nastroju – leniwym, wakacyjnym. Choć jak się później okazuje wcale nie do końca sielankowym.
Głowna bohaterka – Leda – jest postacią z krwi i kości, z niespełnionymi marzeniami, ambicjami, słabą i silną zarazem. Choć powieść jest adresowana dla matek, nie dajcie się zwieść pozorom. To nie jest zwykła historia relacji matki i jej córek. Nareszcie ta, zazwyczaj stawiana na piedestale więź, została odmitologizowana. Jeśli zdarza się Wam myśleć, że na świecie istnieją tylko „matki-Polki”, historia Ledy wyprowadzi Was z błędu. A przy okazji, jak u Ferrante bywa, można tu znaleźć również wiele głębszych refleksji.
 
„Córka” Eleny Ferrante, z pozoru opowieść o trudach macierzyństwa, jest dla mnie przede wszystkim refleksją nad samotnością. Sami poszukajcie własnych interpretacji – zapraszam do wypożyczalni!
 
P. S. Gdy już pokochacie styl Ferrante – a jestem pewna, że tak się stanie😉 – polecam kolejne jej powieści. W szczególności zaś cykl neapolitański rozpoczynający się od powieści „Genialna przyjaciółka”. Ekranizacja dostępna w formie serialu o tym samym tytule na HBO.
 
My również polecamy i zapraszamy do naszej Biblioteki:) 

piątek, 29 kwi 2022 o 16:03. Kategorie: Inne. Komentowanie i pingowanie zabronione.
Strona wykonana przez - Nautil log
Szablon: InfoCreek.com
Udostępnij