logo bilbioteka
11
wrz
2023

„Nad Niemnem” – 12. odsłona „Narodowego Czytania”

   Autor: dyrektor   Kategorie: Wydarzenia

Czy wiedzieliście Państwo, że w 1905 roku niewiele brakowało, aby Nagrodę Nobla odebrała Eliza Orzeszkowa? W jednym z zachowanych dokumentów można przeczytać: O ile w tekstach Sienkiewicza bije szlachetne polskie serce, to w twórczości Elizy Orzeszkowej bije serce człowieka. Ktoś zwięźle, ale trafnie ocenił wówczas to, co niosła w sobie proza tej znakomitej Autorki… Tego samego zdania byli organizatorzy 12. odsłony Narodowego Czytania określając Nad Niemnem jako książkę nastrojową, napisaną barwnym językiem, a zarazem donośną i sugestywną w swoim patriotycznym przesłaniu.

Podzielamy tę opinię, dlatego z ogromną przyjemnością zgłosiliśmy kosakowską Bibliotekę do udziału w tej akcji, która miała miejsce w minioną sobotę (9 września). O tym, że nie tylko nam ten utwór przypadł do gustu świadczy fakt, iż sobotnie przedsięwzięcie w murach naszej Książnicy w istocie zrealizowała grupa wspaniałych Gości.

Pozwólcie Państwo, że w tym miejscu podziękujemy serdecznie Edycie Kurtyka za dobór fragmentów tekstu, Karolowi Dettlaff za umiejętne tchnięcie w nie życia. Magdalenie Bieniek dziękujemy za przepyszne ciasteczka, a pani Jadzi Piernickiej za misę pełną dorodnych węgierek. Wszystkim pozostałym Uczestnikom spotkania dziękujemy za to, że byliście i z takimi emocjami przebyliście z nami tę krótką podróż po litewskich bezdrożach. Kochani – wiemy, że na Was zawsze możemy liczyć! Szczególne podziękowania pragniemy skierować jednak do pana Marcina Majek. Po raz kolejny Wójt Gminy Kosakowo objął honorowym patronatem naszą lokalną edycję Narodowego Czytania. Emocje, które udzielały się Mu podczas lektury tekstu po raz kolejny utwierdzają nas w przekonaniu, że odwiedza nas jednak nie tylko jako Wójt, ale także zaangażowany Czytelnik.

Podziękowania należą się również dwóm zaprzyjaźnionym z kosakowską Biblioteką Artystkom: Agnieszce Milżyńskiej-Kołaczek oraz Gosi Balcerowskiej za przygotowanie pięknych okolicznościowych zakładek do książek, które otrzymali wszyscy Goście.

Kilka ujęć ze wspólnego czytania:

poniedziałek, 11 wrz 2023 o 13:00. Kategorie: Wydarzenia. Komentowanie i pingowanie zabronione.
Strona wykonana przez - Nautil log
Szablon: InfoCreek.com
Udostępnij