paź

Oddaliśmy hołd kapłanom ziemi puckiej zamordowanym w 1939 roku

Wczoraj odbył się II Rowerowy Rajd Piaśnicki zorganizowany przez samorządowców ziemi puckiej w celu uczczenia pamięci polskich duchownych, którzy zostali rozstrzelani w październiku i listopadzie 1939 r. w Piaśnicy, nazywanej Pomorskim Katyniem.

Z uwagi na to, iż jednym z zamordowanych wówczas księży był ks. Alojzy Kaszubowski – kosakowski proboszcz, podobnie jak w pierwszej edycji Rajdu i tym razem wśród partnerów projektu nie mogło zabraknąć gminy Kosakowo oraz kosakowskiej Biblioteki. Co więcej w tym roku to właśnie nasza gmina objęła przewodnictwo w wydarzeniu.

W Rajdzie, którego trasa miała swój początek we Władysławowie, wzięło udział ponad sto osób, w tym mieszkańcy gminy Kosakowo. Dla tych, którzy chcieli oddać hołd kapłanom, a nie brali czynnego udziału w Rajdzie, zapewniliśmy autokar. Wyruszyliśmy spod kościoła w Kosakowie, gdzie wcześniej zapaliliśmy znicze przy symbolicznym grobie ks. Kaszubowskiego oraz pod pomnikiem upamiętniającym mieszkańców naszych ziem, którzy zginęli m.in. w Piaśnicy.

Głównym punktem programu było złożenie kwiatów pod pomnikiem zamordowanych księży oraz Msza św. odprawiona w piaśnickim sanktuarium. W imieniu Wójta Gminy Kosakowo oraz Rady Gminy Kosakowo wiązankę złożyli: dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Kosakowo Anna Paturej oraz radni: Michał Przysiecki i Marcin Buchna. Mszy św. przewodniczył proboszcz parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Pierwoszynie ks. kan. Rafał Dettlaff, a piękną oprawę muzyczną zapewnił zespół Kosakowianie, który rozpoczął uroczystość pieśnią o pomordowanych w piaśnickim lesie.

Podczas Mszy św. towarzyszył nam niezwykły krzyż, pochodzący z przedwojennego kościoła w Kosakowie, przed którym najprawdopodobniej modlił się ks. Kaszubowski. Na krzyżu widnieje ślad po kuli, powstały podczas ostrzału kościoła.

Na koniec udaliśmy się pod zbiorową mogiłę nauczycieli, wśród których znajdują się również kierownicy kosakowskich przedwojennych szkół, w tym Jan Koszałka z Pierwoszyna. Swoją obecnością zaszczycił nas wnuk J. Koszałki – p. Wojciech Szwarc, a dzięki uprzejmości p. Zygmunta Miszewskiego wysłuchaliśmy ciekawej lekcji historii, która z uwagi na miejsce jej wygłoszenia nabrała zupełnie innego wymiaru…

Dla wszystkich uczestników Rajdu przygotowaliśmy okolicznościową ulotkę, w której znalazł się przede wszystkim biogram ks. Alojzego Kaszubowskiego.

Składamy serdeczne podziękowania wszystkim osobom zaangażowanym w to wydarzenie z ramienia gminy Kosakowo, a zwłaszcza: ks. kan. Rafałowi Dettlaffowi, zespołowi Kosakowianie, p. Zygmuntowi Miszewskiemu, Marcinowi Krauze, a także Michałowi Przysieckiemu.

Organizatorami Rajdu byli samorządowcy ziemi puckiej: Michał Kowalski, Piotr Dettlaff, Sławomir Idkowiak.

Fotorelacja (fot. Marcin Krauze):

niedziela, 2 paź 2022 o 12:38. Kategorie: Wydarzenia. Komentowanie i pingowanie zabronione.