logo bilbioteka
13
sie
2020

Prawa ręka, lewe ucho…

   Autor: dyrektor   Kategorie: SensoRaczki

Dsc 0365 Copy

System proprioceptywny, czy przedsionkowy to dla znakomitej większości osób tajemnicze pojęcia. Jednak rodzice dzieci uczestniczących w projekcie Sensoraczki znają je doskonale. A teraz mają okazję tę wiedzę rozszerzyć o nowe doświadczenia, gdyż po przymusowej przerwie spowodowanej pandemią COVID-19 zajęcia zostały wznowione. Dziś odbyło się czwarte spotkanie.

Dysfunkcje integracji sensorycznej dotyczą nieprawidłowości w zakresie przetwarzania bodźców docierających do ludzkiego ciała poprzez zmysły. Chyba niewiele osób zdaje sobie sprawę, że dla dzieci z zaburzeniami integracji sensorycznej połączenie tytułowej prawej ręki i lewego ucha stanowi nie lada wyczyn, o ile nie okaże się wręcz niemożliwe. Jak wytłumaczyć dziecku, do bucików którego dostał się piasek, że może iść dalej, skoro ono czuje, że coś je trzyma w miejscu? Z takimi i innymi problemami muszą sobie radzić każdego dnia ich rodzice, a udział w zajęciach, prowadzonych przez certyfikowaną terapeutkę panią Kasię Kubacką-Dziadak, ma im to ułatwić.

Sposób, w jaki przebiegają te spotkania, jest ich ogromną zaletą. Podczas, gdy dzieci poprzez ćwiczenia ruchowe uaktywniają swoje układy przedsionkowe, proprioceptywne i dotykowe, słuch, wzrok i węch, pani Kasia wyjaśnia rodzicom znaczenie tych trudnych pojęć. Doradza również, jak stymulować poszczególne z tych systemów. Dla postronnego obserwatora mogłoby wydać się dziwne, że prowadząca mówi do dzieci tak skomplikowanym językiem. Jednak przekaz słowny jest skierowany do rodziców. Dzieci są tak zaabsorbowane wykonywaniem skomplikowanych dla nich ćwiczeń, że zupełnie nie przeszkadza im ten „dorosły” komentarz.

Spotkania dwóch dziesięcioosobowych grup mają miejsce w poniedziałki i czwartki w Szkole Podstawowej Kosakowo, oczywiście z zachowaniem wymogów bezpieczeństwa. Sprzyja temu piękna, letnia pogoda, dzięki czemu zajęcia odbywają się na świeżym powietrzu.

Realizacja tej edycji Sensoraczków jest przewidziana na sierpień 2020 r. Pomysłodawcą projektu jest radny Gminy Kosakowo Michał Przysiecki, a współorganizatorami są: Gmina Kosakowo oraz Biblioteka Publiczna Gminy Kosakowo.

Poniżej kilka zdjęć dla zobrazowania sensorycznych zabaw :)

czwartek, 13 sie 2020 o 13:31. Kategorie: SensoRaczki. Komentowanie i pingowanie zabronione.
Strona wykonana przez - Nautil log
Szablon: InfoCreek.com
Udostępnij