Chociaż w powszechnej świadomości ekonomia kojarzy się wyłącznie z arkuszami liczb, faktycznie jest to nauka społeczna, jedynie posługująca się aparatem matematycznym.
Postanowiliśmy nieco rozprawić się z tym błędnym myśleniem. Pomogła nam w tym dr hab. Beata Majecka, profesor Uniwersytetu Gdańskiego, ekonomistka, a obecnie prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego oddział Gdańsk.
Tematem Jej czwartkowej (28 listopada) prelekcji w murach Biblioteki stały się Czarne Łabędzie, niezmiernie rzadkie zdarzenia, których nie da przewidzieć się w oparciu o stosowane dotychczas narzędzia i metody prognozowania. Pani Profesor prezentując, w niezmiernie interesujący sposób, znaczenie tej powszechnie znanej metafory, wprowadziła słuchaczy w świat ekonomii.
Podczas swojego wystąpienia uświadomiła słuchaczom, że w życiu społecznym niemal wszystkie procesy zachodzą na drodze rzadkich, lecz brzemiennych w skutki, wstrząsów i zmian.
Kto mógłby przypuszczać, że ekonomia może posiadać takie fascynujące oblicze? No cóż, po raz kolejny okazało się prawdziwe stwierdzenie, że człowiek uczy się przez całe życie :)