„Powiedzcie mojej babci, że zachowałam się jak trzeba” – pamiętne słowa Danuty Siedzik „Inki” wielokrotnie rozbrzmiewały dziś w kosakowskiej Bibliotece. Pani Kinga Smoleń ze Świnoujścia, zaproszona przez Przyjaciela naszej Biblioteki – Michała Przysieckiego – zaprezentowała przeszło setce uczniów sześciu klas – reprezentantom wszystkich szkół gminy Kosakowo, realizowany przez Biuro Przystanków Historia przy współpracy z oddziałami Instytutu Pamięci Narodowej, program poświęcony niezłomnej kilkunastoletniej dziewczynie, która za swoją miłość do Ojczyzny zapłaciła najwyższą cenę…
Czy opowiadanie o skomplikowanych meandrach polskiej historii nie było zbyt wymagające dla uczniów szkół podstawowych? Odnieśliśmy wrażenie, że nie! Okazało się, że Ci młodzi nastolatkowie słyszeli już wcześniej takie hasła, jak: Armia Krajowa, Żołnierze Wyklęci, „Inka”.
Zasadniczą część spotkania stanowiła prezentacja multimedialna, w trakcie której słuchacze poznali historią życia Danuty Siedzikówny. Kontynuacją tej historycznej prelekcji był pokaz udzielania pierwszej pomocy. Jak to? „Inka” i Resuscytacja Krążeniowo-Oddechowa? Skąd takie połączenie? Wytłumaczenie jest proste – „Inka” była sanitariuszką, zaś ćwiczeń z RKO nigdy nie jest za wiele. Nie wiadomo kiedy zdobyta praktyczna wiedza może przydać się w ekstremalnej sytuacji.
Fotorelacja z zajęć: