logo bilbioteka
11
mar
2010

Realizacja projektu „Kosakowo – historia i przyszłość”

   Autor: dyrektor   Kategorie: Projekty

  • W pierwszej połowie lutego zakończyliśmy rekrutację chętnych do udziału w warsztatach zorganizowanych w ramach regionalnego programu „Równać Szanse” 2009. Przypomnijmy, że były dwa rodzaje warsztatów do wyboru: elektroniczne oraz etnograficzno – fotograficzne (historyczne).

W piątek 12 lutego o godzinie 18.00 w czytelni biblioteki odbyło się spotkanie organizacyjne dla wszystkich uczestników projektu. Na spotkaniu przedstawiono osoby, które poprowadzą poszczególne zajęcia. Ponadto młodzież zapoznała się z ogólną misją programu „Równać Szanse”, z celem, metodami oraz spodziewanymi efektami projektu „Kosakowo – historia i przyszłość”. Omówiono działania w ramach poszczególnych warsztatów oraz przekazano młodzieży propozycje harmonogramów zajęć. Poza tym młodzież, która zapisała się na warsztaty elektroniczne podzieliła się na grupy, natomiast z grupą historyczną omówiono tematy przyszłych wywiadów.

  • Tydzień później, czyli 19 lutego, odbyły się pierwsze warsztaty historyczne. Młodzi przedstawili pierwsze zebrane podczas zajęć w terenie informacje, które udało im się zdobyć od starszych mieszkańców z terenu gminy Kosakowo. Temat był dość trudny, a mianowicie: czarownice i czary oraz zamawianie i zażegnywanie chorób, toteż część grupy natrafiła na opór – brak ufności ze strony swoich rozmówców. W związku z tym zrodziła się dyskusja pt. jak powinien wyglądać wywiad, jak się do niego przygotować i najważniejsze!: jak zdobyć zaufanie rozmówców. Ponadto prowadząca omówiła z grupą kolejny zestaw zagadnień, które będą tematem do wywiadów na najbliższe dwa tygodnie – obrzędy związane z poszczególnymi etapami życia oraz rok obrzędowy na terenie naszej gminy.
  • W sobotę 20 lutego miały miejsce pierwsze warsztaty elektroniczne. Na spotkanie zaproszono firmę RoboNet specjalizującą się w prowadzeniu zajęć przeznaczonych dla młodzieży z wykorzystaniem robotów LEGO Mindstorms NXT. Podczas zajęć młodzi, pracujący w grupach, wykonali zadanie – z klocków LEGO stworzyli robota (a nawet dwa), którego następnie przy użyciu specjalnego programu zaprogramowywali, aby wykonywał konkretne czynności. Zbudowali między innymi katapultę, z której wystrzeliwali plastikowe piłeczki. Musieli określić parametry w taki sposób, żeby np. piłeczka trafiała do pudełka. Super zabawa!

Króciutkie filmiki z zajęć:  robot- katapulta, „żywy” robot, „żywy” robot 2,

  • 5 marca odbyły się drugie warsztaty historyczne, podczas których młodzi przedstawili kolejną część zebranych materiałów. Oprócz informacji na temat obrzędów pozyskali również (i nadal będą się starali pozyskać) ciekawe fotografie obrazujące życie na terenie gminy Kosakowo. Zdjęcia zostały zeskanowane i na nich młodzież będzie pracować w czasie zajęć z fotograficznej obróbki zdjęć.  Przejrzeliśmy wszystkie zebrane ankiety dotyczące czarów i zsyntetyzowaliśmy pozyskane w ten sposób wiadomości, co jest niezbędnym krokiem do sporządzenia wkładki do biuletynu gminnego. Ponadto podyskutowaliśmy na temat dawnych obrzędów i wierzeń – co się zmieniło a co pozostało niezmienne.

czwartek, 11 mar 2010 o 15:17. Kategorie: Projekty. Skomentuj lub użyj trackbacka.
Strona wykonana przez - Nautil log
Szablon: InfoCreek.com
Udostępnij