logo bilbioteka
22
lis
2012

„Rewianie” po raz trzeci

   Autor: dyrektor   Kategorie: Galeria, Wydarzenia

Niedawno minęła 110 rocznica urodzin Augustyna Necla.

Kaszubski pisarz, zwany też kaszubskim Sienkiewiczem napisał kilkanaście książek tematycznie związanych z Kaszubami. Są one do dzisiaj czytane i wznawiane.

Biblioteka Publiczna Gminy Kosakowo postanowiła w nader oryginalny i spektakularny sposób upamiętnić tę rocznicę. Pierwsze wydarzenie odbyło się w kwietniu 2012 r. w Rewie w postaci pleneru malarskiego. Tematem były obrazy, do których inspiracją były wydarzenia opisane w książce „Rewianie”.

Każdy z zaproszonych twórców namalował jedno płótno obrazujące któryś z epizodów z książki oraz dodatkowo drugi obraz o tematyce marynistycznej. Owocem było ponad czterdzieści obrazów.

Ale to nie koniec rocznicowych wydarzeń. Uparta – jak każda kobieta – dyrektorka biblioteki Ania Kloka doprowadziła do kolejnego wznowienia książki „Rewianie”, w której oprócz tekstu autora zamieszczono zdjęcia obrazów stanowiących pokłosie wspomnianego pleneru malarskiego.

21 listopada 2012 r. w Checzy Nordowych Kaszubów w Kosakowie odbyła się uroczysta promocja książki i jej wodowanie. Uroczystość miała wielki rozmach.

Dość wspomnieć, że przemawiała dyrektorka biblioteki Ania Kloka, komisarz artystyczny pleneru Zdzisław Karbowiak, autor przedmowy do 3-go wydania Maciej Tamkun, synowie Augustyna Necla Jan i Franciszek, wójt gminy a także kilka innych osób.

Potem wystąpił zespół kaszubski „Kosakowianie”, którego muzyka i śpiew rozochociły wszystkich obecnych. Trzeba tutaj dodać, że zespół ten powstał w tym roku i swój debiut miał podczas wernisażu wystawy poplenerowej w kwietniu. Od tego czasu zespół uświetnił szereg innych uroczystości czy imprez.

Na zakończenie wieczoru organizatorzy zaprosili na bankiet i myślę, a właściwie jestem pewien, że poczęstunek zadowoliłby nawet Magdę Gessler. Potraw było dużo i bardzo smacznych, a wystrój i dekoracje wręcz wyszukane.

Warto wspomnieć o frekwencji. No, więc sala była wypełniona po brzegi. Pojawiła się ponad połowa malarzy, których obrazy znalazły się w książce, a także liczni Neclowie i Rewianie plus dużo innych osób.

Jednocześnie odbywała się wystawa obrazów z kwietniowego pleneru, więc zaproszeni goście mogli je podziwiać.

Miłym akcentem było wręczenie wszystkim obecnym gratisowych egzemplarzy nowego wydania książki „Rewianie” – dziękujemy.

No i tak się zakończył ten przyjemny wieczór.

 

Copyright :  Gabriel  Oleszek (malarz, uczestnik tegorocznego gminnego pleneru malarskiego)

Zdjęcia z uroczystości (autor: Adam Schröder)

 

czwartek, 22 lis 2012 o 15:29. Kategorie: Galeria, Wydarzenia. Komentowanie dozwolone, pingowanie zabronione.
Strona wykonana przez - Nautil log
Szablon: InfoCreek.com
Udostępnij