logo bilbioteka
11
lip
2012

Spotkanie z bursztynem

   Autor: dyrektor   Kategorie: Wydarzenia

Wczoraj popołudniu w naszej bibliotece odbył się wykład na temat bursztynu, przygotowany przez Pana Ryszarda Wrzoska z PTTK. Zorganizowaliśmy go z uwagi na goszczącą u nas obecnie wystawę fotograficzną zatytułowaną „PLANETA JANTAR – makro i mikro”, autorstwa Barbary Gronuś –Dutko, gdynianki mieszkającej w Krakowie (makro) oraz  Nikolay Koltovoy z Moskwy (mikro), której dopełnieniem są bursztyny (w różnej postaci) z prywatnych kolekcji mieszkańców naszej gminy i  nie tylko.

Pani Barbara Gronuś-Dutko, założycielka stowarzyszenia „Bursztynowa Planeta Jantar”, pomimo iż nie mogła zaszczycić nas swoją obecnością, przygotowała przepiękną prezentację. Goście byli oczarowani zarówno niezwykłymi zdjęciami, jak i podkładem muzycznym.

Spotkanie w bibliotece poza wykładem i prelekcją miało jeszcze jeden punkt programu, a mianowicie podziękowania dla Redakcji „Kuriera Kosakowskiego” od Przyjaciół czasopisma. Czasopisma, które po 2,5-letnim okresie działalności ze względów finansowych musiało zostać zamknięte. Biblioteka szczególnie mocno nad tym ubolewa, bowiem ściśle współpracowała z miesięcznikiem (posiadała w nim nawet stałą rubrykę, w której polecała ciekawe książki) :-(

A wracając do wystawy…

Z uwagi na to, że Galeria Domowa 1 w Pierwoszynie (dzięki której bursztynowa wystawa trafiła do biblioteki) znajduje się na współczesnym szlaku bursztynowym, po prelekcji udaliśmy się do niej w odwiedziny.

Tak się złożyło, że Galeria jest umiejscowiona na jeszcze jednym szlaku, a mianowicie szlaku Bernarda Chrzanowskiego, oficjalnie otworzonego w maju 2011 roku podczas Ogólnopolskiego Sejmiku Krajoznawczego. Przespacerowaliśmy się więc trasą, po której na początku ubiegłego stulecia przechadzał się nasz krajoznawca i zatrzymaliśmy się przy dębie (od zeszłego roku noszącym oficjalnie imię „Bernard”), gdzie dawniej odpoczywał Bernard Chrzanowski.

W nawiązaniu do wspomnianego wyżej Sejmiku urząd gminy przygotował tablicę z wyrysowanym szlakiem wraz z opisami ciekawych miejsc, które się przy nim/na nim znajdują. Tablica informacyjna w najbliższym czasie zostanie zamontowana na początku ulicy Wiśniowej w Pierwoszynie. Serdecznie zachęcamy do spacerów!

 

środa, 11 lip 2012 o 12:56. Kategorie: Wydarzenia. Skomentuj lub użyj trackbacka.
Strona wykonana przez - Nautil log
Szablon: InfoCreek.com
Udostępnij