logo bilbioteka
24
wrz
2021

Spotkanie z historią

   Autor: dyrektor   Kategorie: Wydarzenia

Czwartkowy wieczór (tak, niestety już wieczór…) 23 września 2021 r. został zdominowany w naszej Bibliotece przez historię. Chociaż zaplanowaliśmy tylko jedno spotkanie przenoszące uczestników w czasie, to właśnie dzięki samym Gościom pozostaliśmy na dłużej w świecie dziejowych wspomnień.

Seniorzy, w czwartkowe popołudnia biorący udział w zajęciach gimnastyki umysłu, tym razem zawitali do kosakowskiej Książnicy. Panie dość kreatywnie rozwinęły ideę swojego spotkania i zgodnie poprosiły o zaprezentowanie przez dr. Zdzisława Krygera wystąpienia pt. Polska droga ku morzu, stanowiącego element patriotycznego wydarzenia o tym samym tytule, które zrealizowaliśmy w ubiegłą sobotę. W trakcie tej prelekcji grupa uczestników zaczęła się zwolna powiększać, oczekując na zasadnicze spotkanie wieczoru.

Głównym Gościem był bowiem kmdr rez. Sebastian Draga, mieszkaniec Dębogórza zafascynowany historią walk o Kępę Oksywską w 1939 r. Pan Sebastian w niezmiernie ciekawy sposób przedstawił przebieg walk o Dębogórze, jednocześnie podkreślając ich kluczowe znaczenie dla przebiegu całości działań wojsk Lądowej Obrony Wybrzeża na terenie dzisiejszej gminy Kosakowo. Temat prelekcji „Dębogórze w ogniu walki we wrześniu 1939 roku. Kluczowy punkt polskiego oporu” okazał się bardzo intrygujący, ściągając na czwartkowe spotkanie liczne grono miłośników historii (wśród Gości znalazł się również syn jednego z uczestników tamtych walk). Efektem prelekcji stała się bardzo ciekawa dyskusja, która toczyła się jeszcze długo po zakończeniu oficjalnej części spotkania…

piątek, 24 wrz 2021 o 14:14. Kategorie: Wydarzenia. Komentowanie i pingowanie zabronione.
Strona wykonana przez - Nautil log
Szablon: InfoCreek.com
Udostępnij