logo bilbioteka
29
sie
2015

WARSZTATY FOTOGRAFICZNE JUŻ ZA NAMI

   Autor: dyrektor   Kategorie: Galeria, Wydarzenia

DSC_1063 (Kopiowanie)W sobotę 8 sierpnia w Bibliotece Publicznej Gminy Kosakowo rozpoczęły się kilkudniowe warsztaty fotograficzne dla dzieci pt. „Mój świat światłem malowany”, które poprowadziła pasjonatka fotografii – Aneta Rychert. W zajęciach uczestniczyła jedenastoosobowa grupa w przedziale wiekowym od 8 do 12 lat.

Podróż do świata fotografii rozpoczęliśmy od wyjaśnienia tego w jaki sposób działa ludzkie oko. Ułatwiło nam to zrozumienie budowy oraz zasady działania aparatów.

Po części teoretycznej przyszła kolej na sesję zdjęciową w zaaranżowanym na czas trwania warsztatów studio fotograficznym. Pierwszym tematem zdjęć była martwa natura. Uczestnicy samodzielnie tworzyli kompozycje z owoców i warzyw. Za pomocą strzykawki nanosili na nie krople wody, aby uatrakcyjnić fotografowane przedmioty. Kolejnym tematem były kwiaty. Prowadząca pokazała uczestnikom jak zrobić zdjęcie w domu nie mając profesjonalnych lamp i tła. Posłużyły do tego biała kartka oraz okno i światło zastane. Następnie kwiaty zostały wrzucone do miski wypełnionej gazowaną wodą. Zadaniem początkujących fotografów było uchwycenie kwiatów w ruchu razem z bąbelkami, które wytwarzały się wokół nich. Podczas części praktycznej uczestnicy zapoznali się z podstawowymi zasadami kadrowania.

Pierwsze zajęcia młodzi adepci fotografii opuścili z uśmiechem na twarzy i… z zapełnionymi kartami pamięci :))

W poniedziałek (10.08) uczestnicy warsztatów zmierzyli się z fotografią portretową. W czasie tych zajęć młodzi fotografowie wcielili się również w role modeli. Z początku nie znalazł się nikt wystarczająco śmiały by stanąć przy tle fotograficznym, więc pierwszą modelką została prowadząca zajęcia. Jednak nie na długo, ponieważ bardzo szybko znaleźli się ochotnicy do pozowania. Fotografowane osoby miały do wykorzystania różne rekwizyty takie jak pluszowe maskotki, okulary, urodzinowe maski, wianki z kwiatów i kapelusze. Dzięki tacie jednej z uczestniczek do tego zestawu dołączyły również kolorowe balony, które pomógł nadmuchać (za co bardzo dziękujemy!).

Jednym z głównych zadań fotografów było uchwycenie w ruchu podskakujących modeli. Zadanie to okazało się nie być trudne, więc prowadząca postanowiła wprowadzić urozmaicenie. Przy skaczącym modelu pojawiały się balony rzucane przez pozostałe dzieci. Zabawa ta wywołała ożywienie wśród uczestników. Gdy tylko udało się komuś sfotografować zarówno balony jak i modelkę w powietrzu słychać było radosne okrzyki „udało się!”. Jedną z poznanych w tym czasie funkcji była opcja zdjęć seryjnych, która ułatwia fotografowanie w ruchu.

Po fotografii portretowej przyszła pora na zdjęcia grupowe. Tu każdy wcielił się w role fotografa na imprezie urodzinowej. Zadanie polegało na ustawieniu osób do zdjęcia tak aby wszyscy znaleźli się w kadrze. Dla utrudnienia na zdjęciu również musiał znaleźć się fotograf. Do tego posłużyła nowo poznana funkcja samowyzwalacza, który ustawiony był na czas od 2 do 10 sekund. W tym czasie fotografujący musiał dobiec do reszty osób i ustawić się do pamiątkowej fotografii.

We wtorek (11.08) odwiedzili nasze warsztaty wyjątkowi goście – buldog francuski Jabba i labrador Amir. Ci wspaniali modele zdecydowanie skradliserca początkujących fotografów. Jabba po wejściu do biblioteki rozejrzał się po niej i szybko skierował swoje kroki na tło fotograficzne… Widocznie pozowanie ma we krwi, co wykorzystaliśmy do ujęć :)

Po sesji w studio wybraliśmy się w pierwszy plener fotograficzny z Amirem. Niestety z powodu wysokiej temperatury trwał on bardzo krótko, ponieważ nie chcieliśmy przemęczać naszego gościa. Mimo to każdy zakończył tę część spotkania z udanym kadrem.

Po krótkiej przerwie przeszliśmy do fotografii portretowej w plenerze. Zaczęliśmy od prostych portretów wykorzystując otoczenie i światło zastane. Jako tło do zdjęć posłużyło nam drzewo. Następnie przyszła kolej na fotozabawę. Uczestnicy zostali podzieleni na trzy grupy: modeli, fotografów i "ekipę od efektów specjalnych" – zadaniem ostatnich była produkcja baniek mydlanych. Po kilku minutach następowała zamiana, tak aby wszyscy mogli wcielić się w każdą z wymyślonych ról. Kolejne tematy zdjęć połączone były z zabawą na świeżym powietrzu. W rezultacie pozując do zdjęć biegaliśmy po trawie z balonami, skakaliśmy wysoko i zbiegaliśmy z górki. Po sesji plenerowej wróciliśmy do biblioteki na zasłużony odpoczynek. Chłodząc się przy wiatrakach zgrywaliśmy zdjęcia na komputery. Chyba wszyscy byli zdziwieni ilością wykonanych przez siebie ujęć :)

W środę (12.08) wyruszyliśmy na plener fotograficzny do Mechelinek zgłębiać tajniki fotografii krajobrazowej. Spotkanie rozpoczęło się o godzinie 10 przy molo. Stamtąd wyruszyliśmy plażą w kierunku Babich Dołów. Głównym tematem zdjęć było morze i klif. Ostre słońce zmusiło nas do przerwy w cieniu podczas której wybraliśmy się na lody. Po orzeźwiającym odpoczynku kontynuowaliśmy zdjęcia w pobliżu molo fotografując mewy i zacumowane łódki. Z powodu wysokiej temperatury skróciliśmy zajęcia i ukryliśmy się w cieniu odpoczywając na kocach i rozmawiając.

W czwartek (13.08) przenieśliśmy się w czasie do 1020 roku, aby odkryć czym jest camera obscura. Wzbudziła ona duże zainteresowanie wśród uczestników. Wszyscy wyszliśmy na zewnątrz biblioteki, aby obejrzeć otoczenie przez pierwowzór aparatów. Następnie znaleźliśmy się w 1826 roku i zobaczyliśmy pierwsze w historii zdjęcie wykonane przez Josepha Niepce'a. Gdy prowadząca opowiedziała o tym, że prosta fotografia była naświetlana przez 8 godzin wszyscy jednogłośnie stwierdzili, że posiadają zdecydowanie lepsze aparaty :)) Następnie obejrzeliśmy serie wyjątkowych pierwszych zdjęć takich jak: pierwsze zdjęcie wykonane pod wodą, pierwsze zdjęcie z człowiekiem, pierwsze zdjęcie krajobrazu czy też pierwsza fotografia obrobiona w programie graficznym.

Zanim przeszliśmy do fotografowania obejrzeliśmy jak wyglądają klisze, negatywy i stare aparaty. Ciekawostką było obserwowanie odwróconego obrazu w lustrzance dwuobiektywowej Lubitel. Po części teoretycznej przeszliśmy do sesji wykonanej aparatem tradycyjnym marki Praktica. Uczestnicy zostali dobrani w pary tak, aby każdy zarówno pozował do zdjęcia jak i mógł je wykonać. Wszyscy mieli do wykorzystania po trzy ujęcia, dlatego wykonywali je w pełnym skupieniu. Podróż w czasie zakończyliśmy razem z ostatnią klatką na kliszy.

Po kilkuminutowej przerwie zmieniliśmy temat sesji. W sobotę dużą atrakcją okazała się zabawą z wodą, więc prowadząca postanowiła powtórzyć temat. Tym razem zdjęcia wykonywaliśmy w akwarium wypełnionym wodą. Uczestnicy wrzucali do niego kwiaty oraz owoce, a zdjęcia wykonywali przez szybkę dzięki czemu wyglądają one jak zrobione pod wodą.

W piątek (14.08) podczas ostatnich zajęć zajęliśmy się obróbką zdjęć w programie Gimp. Uczestnicy warsztatów poznali podstawowe funkcje takie jak rozjaśnienie, wyostrzenie, poprawa kolorów itp. Nauczyli się również usuwać z fotografii zbędne elementy np. datę na zdjęciu lub słup w tle. Najtrudniejszym i zarazem najciekawszym zadaniem okazało się wykonanie fotomontaż. Polegało ono na wycięciu postaci ze zdjęcia i wklejeniu jej na wybrane tło. W taki oto sposób niektórzy z naszych modeli znaleźli się na tropikalnych wyspach wśród palm :) Podczas zajęć odwiedził nas zaprzyjaźniony z biblioteką grafik, który wspomógł prowadzącą. 

Natomiast w upalne czwartkowe popołudnie 20 sierpnia w obecności rodziców – przy ciastkach i napojach chłodzących :) – podsumowaliśmy cały cykl warsztatów

Warsztaty zdecydowanie można zaliczyć do udanych! Dziękujemy wszystkim, którzy współtworzyli sympatyczną atmosferę podczas zajęć!

sobota, 29 sie 2015 o 21:04. Kategorie: Galeria, Wydarzenia. Możesz jedynie użyć trackbacka.
Strona wykonana przez - Nautil log
Szablon: InfoCreek.com
Udostępnij