logo bilbioteka
11
maj
2015

Wernisaż Tadeusza Trockiego

   Autor: dyrektor   Kategorie: Galeria, Wydarzenia

SONY DSC

W minione czwartkowe popołudnie – 7 maja 2015 r. – w obecności Gości z Wejherowa, Gdyni oraz gminy Kosakowo w Bibliotece odbył się kolejny wernisaż malarski. Tym razem prace prezentuje Tadeusz Trocki, mieszkaniec Wejherowa.

Autor malarstwem zajmuje się od 30 lat. Swoje prace wykonuje w różnych technikach: olejnej, pasteli, akwareli, grafice. Głównym tematem Jego obrazów jest „marynistyka”, lecz nie stroni od innych tematów jak: pejzaż, martwa natura, kwiaty i inne. Sporadycznie zajmuje się także płaskorzeźbą. Pierwsza wystawa Jego obrazów odbyła się w 1988 r. w Gdyni w nieistniejącym już Domu Kultury Portowca „Gościniec” przy ul. Polskiej. Od tamtej pory  prezentował  swoją twórczość na ok. 50 wystawach zbiorowych i indywidualnych w Polsce (Gdańsk, Elbląg, Warszawa, Jelenia Góra, Kudowa Zdrój i in.) oraz jednej w Czechach (Jićin).

Tadeusz Trocki to laureat wielu nagród, w tym ogólnopolskiej „Wojsko Polskie 2003”. Autor ilustracji (grafik) do książki „Powiew  weny”. Prace tego malarza znajdują się w zbiorach osób prywatnych w kraju i za granicą m.in. w: Niemczech, Kanadzie, Ukrainie, Czechach.

W 1999 r. założył  pierwszą w Wejherowie organizację skupiającą malarzy, rzeźbiarzy i fotografików pod nazwą „Klub Plastyków Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Wejherowie”, będąc przez 8 lat jego prezesem. Obecnie członek Stowarzyszenia Plastyków Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Wejherowie im. Stefana Lewińskiego, którego jest także współzałożycielem.

W 2010 r. wyróżniony przez Prezydenta Miasta Wejherowa  „Medalem Miasta Wejherowa” za działalność prowadzoną na rzecz zachowania i rozwoju kultury regionalnej Kaszub, za rozbudzanie społecznych inicjatyw a także szerzenie kultury duchowej i materialnej  Małej Ojczyzny. 

Należy nadmienić, iż po raz pierwszy w historii Kosakowskiej Książnicy otwarcie wystawy miało iście uroczystą oprawę – z przecięciem wstęgi włącznie! 

Zachęcamy do zwiedzania ekspozycji, która będzie czynna do 29 maja w godzinach pracy Biblioteki. 

Zdjęcia z wernisażu (fot. Wiesław Płotka, Ewa Trocka, Malwina Miklaszewicz)

 

poniedziałek, 11 maj 2015 o 14:39. Kategorie: Galeria, Wydarzenia. Możesz jedynie użyć trackbacka.
Strona wykonana przez - Nautil log
Szablon: InfoCreek.com
Udostępnij