Do organizowanych historycznych wystaw przygotowujemy się bardzo skrupulatnie. Poprzedza je zawsze analiza dostępnej literatury oraz kwerendy materiałów źródłowych. Niezmiernie rzadko zdarza się jednak, aby wystawa objawiła się nam samoistnie.

Tak właśnie stało się za sprawą Pana Krzysztofa Chorosia, dzięki któremu w murach Biblioteki znalazła się wystawa pt. Rejs śmierci. Ewakuacja morska więźniów KL Stutthoff w 1945 r. Autorką jej scenariusza jest prof. Elżbieta Grot, która w ciągu blisko pięćdziesięciu lat pracy zawodowej zajmowała się dokumentowaniem martyrologii więźniów i działalności niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Stutthof w latach 1939-1945.

Chociaż rocznica tego tragicznego wydarzenia, jakim była morska ewakuacja więźniów obozu w Stutthoffie, przypada na przełomie kwietnia i maja, skorzystaliśmy z nadarzającej się okazji, aby zaprezentować mieszkańcom gminy Kosakowo związane z tym fakty.

Wystawa będzie dostępna w Bibliotece przez najbliższe dwa tygodnie. Serdecznie zapraszamy!

piątek, 21 paź 2022 o 13:35. Kategorie: Wystawy. Komentowanie i pingowanie zabronione.