logo bilbioteka
14
paź
2009

Wystawa: Rewa (1589 – 2009) – 420 lat pisanej historii

   Autor: dyrektor   Kategorie: Galeria, Wystawy

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia wystawy poświęconej Rewie. Wsi, której pisana historia zaczęła się 420 lat temu, w 1589 roku. Wystawa jest czynna od 13 października.

rewa na pisanych kartach historii

„Terrytorjum nadbrzeżne, na którem położona jest dzisiejsza wieś rybacka Rewa, należała z dawien dawna do klasztoru oliwskiego; istnieje nawet domniemanie, iż w tym punkcie znajdowała się w XIII-ym wieku osada „Spchowo”. W r. 1589 ówczesny opat Dawid Konarski zezwolił by postawić nad zatoką morską w miejscu, zwanem „na rewie”, t.j. na ławicy w morze wysuniętej, kilka chyż rybackich i odbywać tam połowy. Formalny atoli przywilej osadczy, spisany w języku niemieckim, uzyskało w r. 1648 od opata Kęsowskiego 8-iu rybaków; nazwiska ich brzmią wprawdzie obco, ale niektóre, np. Nitzke lub Badtke, mogły również uledz skażeniu. Dokument nadaje owym rybakom prawa wieczysto – dzierżawne do ich siedlisk za opłatą oznaczonego czynszu gruntowego. Przy połowie krabów czyli krewetek, w które snać obfitowało niegdyś Małe morze, obowiązani byli z każdego wozu nadsyłać jeden garniec dla zgromadzenia, tudzież opłacać osobną daninę pod nazwą „krabowe” (Krabbengeld). Prócz tego, winni byli dostarczać na potrzeby zgromadzenia: po sądku pomuchli i śledzi, co dziesiątego łososia oraz wszystkie w ogóle złowione jesiotry. Obowiązani byli wkońcu stawać do szlamowania strugi młyńskiej w Mostach. Z późniejszego dokumentu, datowanego mianowicie w r. 1669, dowiadujemy się, iż sołtys Rewski miał powierzony sobie zwierzchni dozór nad połowem raków morskich nie tylko na miejscu, ale i w sąsiednich wioskach rybackich. Obowiązany był w porze owych połowów „wiedzieć o wszystkiem”, jakoteż regularnie co tydzień zasilać krewetkami „kuchnię x. opata”.

Rewa, powstała na zupełnie niemal jałowem wybrzeżu morskiem, zachowała charakter osady wybitnie rybackiej. Taryfa poborowa z r. 1682 wykazuje w tej wsi tylko 5 ogrodników, od których klasztor oliwski miała zapłacić podatku 20 groszy. W wizytacji zaś kościelnej z r. 1710 zaznaczono, iż zamieszkali tu rybacy składają tytułem mesznego na rzecz plebana w Oksiwiu gr. 8 i daninę z ryb w postaci 15 wędzonych fląder. W dacie okupacji pruskiej Rewę zamieszkiwało 14-tu rybaków – chałupników i 14-tu komorników w trzech czworakach klasztornych.”

(Ślaski Bolesław, Materjały i przyczynki do dziejów nadmorskiego miasta Pucka oraz dawnej ziemi puckiej, Warszawa 1916, s. 133-134 – fragment w brzmieniu oryginalnym)


środa, 14 paź 2009 o 11:22. Kategorie: Galeria, Wystawy. Możesz jedynie użyć trackbacka.
Strona wykonana przez - Nautil log
Szablon: InfoCreek.com
Udostępnij