logo bilbioteka
14
gru
2020

Zadania dla „SensoRaczków” – sensoryczna choinka

   Autor: dyrektor   Kategorie: SensoRaczki

Bardzo często stawianą przez terapeutów integracji sensorycznej diagnozą jest nadwrażliwość dotykowa – rodzice dostrzegają ją u swoich dzieci już w bardzo wczesnym wieku.

Objawami tej nadwrażliwości może być niechęć do chodzenia boso (zwłaszcza po piasku czy trawie), nadmierna reakcja na metki w ubraniach oraz czynności takie jak mycie głowy czy obcinanie paznokci, złe samopoczucie w zatłoczonych miejscach, często niechęć do jedzenia pokarmów ze względu na ich fakturę. Jeżeli obserwujecie takie objawy u swoich dzieci być może przyczyną są zaburzenia integracji sensorycznej.

Proponujemy zabawę, która może pomóc w zaobserwowaniu nadwrażliwości u dziecka – sensoryczną choinkę!

W takim świątecznym drzewku bombki tworzymy z różnych faktur. Jeżeli dziecko podchodzi z ostrożnością do tego rodzaju bombek, niechętnie dotyka tych szorstkich i nieprzyjemnych w dotyku – mamy sygnał o możliwej nadwrażliwości. I odwrotnie – dziecko, które z ogromną chęcią dotyka – najmniej wydawałoby się przyjemnych – materiałów, a wręcz przykłada je do buzi, masuje się, może być dzieckiem podwrażliwym dotykowo. Takie dzieci potrzebują i zazwyczaj poszukują wielu bodźców dotykowych. Nie zważają na wystający podkoszulek czy piasek w bucie.

Poza wartością diagnostyczną, taka choinka to po prostu sporo fajnej i nietypowej zabawy!

Przypominamy, że rodzice dzieci zapisanych na zajęcia mogą skorzystać z indywidualnych, bezpłatnych konsultacji z psychologiem i terapeutą integracji sensorycznej panią Katarzyną Kubacką-Dziadak (na konsultację proszę umawiać się drogą mailową kubacka_kasia@wp.pl).

poniedziałek, 14 gru 2020 o 12:22. Kategorie: SensoRaczki. Komentowanie i pingowanie zabronione.
Strona wykonana przez - Nautil log
Szablon: InfoCreek.com
Udostępnij