132175881 404289374018360 5102238266129285140 N

Pani Kasia Kubacka-Dziadak przygotowała dla naszych bibliotecznych „SensoRaczków” jeszcze jedną przedświąteczną zabawę:

Czym pachną Wasze Święta? Moje choinką, piernikami, pomarańczą, cynamonem i goździkami! Pierniki już upieczone, a co zrobić by cieszyć się pozostałymi zapachami? Stworzyć ozdoby! Moja propozycja to choinki cynamonowe (na lasce / laskach cynamonu zawiązujemy wstążki tworząc kształt choinki) i lampion z pomarańczy i goździków (z pomarańczy wyciągamy środek, na górze wykrawamy wybrany kształt, np. gwiazdkę, wbijamy w skórkę goździki i wkładamy do środka świeczkę ). Szybszym i łatwiejszym sposobem będzie pokrojenie pomarańczy na plastry i powtykanie goździków w te plastry – można taką ozdobę ususzyć, upiec lub świeżą powiesić na choince.

Przed zabraniem się do zadania koniecznie zawiążcie dziecku oczy i pobawcie się w odgadywanie zapachów lub zapachowe memory (zasady jak w tradycyjnym, ale uczestnicy mają zakryte oczy i dopasowują pary po zapachu – nie przesadzajmy tu z ilością par, maksymalnie 5).

Jeśli nie macie czasu na tworzenie ozdób, sama zabawa zapachowa to także świetny sposób na stymulację zmysłu węchu – jest to bardzo ważny aspekt u dzieci nadwrażliwych nie tylko w tym obszarze, ale również w zakresie zmysłu smaku – chcąc popracować nad „niejadkami” warto pierwszy krok zrobić właśnie w kierunku uaktywnienia zmysłu węchu.

Życzę Wam wszystkim wesołych, spokojnych, ZDROWYCH i pachnących Świąt!

Pracownicy Kosakowskiej Biblioteki dołączają się do życzeń! :-)

wtorek, 22 gru 2020 o 15:04. Kategorie: SensoRaczki. Komentowanie i pingowanie zabronione.