logo bilbioteka

Choć kalendarzowo jeszcze panuje jesień, nie da się ukryć, że razem z nadejściem grudnia czujemy powiew zimy i świąt.:)

Dziś propozycja zabawy, której finał może stać się drobnym upominkiem dla najbliższych. Zapraszamy do zrobienia masujących kostek do kąpieli! Potrzebne będą:

• 1 szklanka sody oczyszczonej

• pół szklanki kwasku cytrynowego

• 5 łyżek oliwki dla dzieci lub oleju

• cukier waniliowy lub olejek zapachowy

• opcjonalnie barwnik

• silikonowe foremki do muf finek.

Taka ilość składników wystarcza na 6 kostek. Mieszamy suche składniki, na koniec dodajemy olej i barwnik (możemy zabarwić całą masę lub połowę, aby uzyskać efekt warstw). Masa powinna mieć konsystencję mokrego piasku. Jeśli jest zbyt sypka dodajemy oleju / oliwki, jeśli zbyt mokra – sody.

Taką masą możemy się bawić podobnie jak piaskiem kinetycznym – samo mieszanie rękoma dostarcza doświadczeń sensorycznych z zakresu układu dotykowego, wzrokowego i węchowego. Dzieci mogą z takiej masy robić babki, chodzić po niej, wykonywać polecenia tj. robienie palcami deszczu, masowanie masy, układanie wieży…

Gdy pomysły na zabawę zostaną wyczerpane przekładamy masę do foremek – warstwami lub w całości. Możemy poćwiczyć przekraczanie linii środkowej ciała i prosić, żeby dziecko wkładało masę naprzemiennie raz do foremki z prawej strony raz z lewej strony, przy zachowaniu zasady prawa ręka na lewą stronę a lewa na prawą. Gotowa masa musi poczekać w foremce co najmniej 12h aby stwardnieć. Następnie można ją wrzucić do kąpieli lub zalać wodą tworząc mały wybuch.

Miłej zabawy!:)

Przypominamy, że rodzice dzieci zapisanych na zajęcia mogą skorzystać z indywidualnych, bezpłatnych konsultacji z psychologiem i terapeutą integracji sensorycznej panią Katarzyną Kubacką-Dziadak (na konsultację proszę umawiać się drogą mailową kubacka_kasia@wp.pl).

wtorek, 1 gru 2020 o 17:33. Kategorie: SensoRaczki. Komentowanie i pingowanie zabronione.
Strona wykonana przez - Nautil log
Szablon: InfoCreek.com
Udostępnij