logo bilbioteka
29
lis
2020

Zadanie dla „SensoRaczków” – ziemniaczane pieczątki :)

   Autor: dyrektor   Kategorie: SensoRaczki

Sensoraczki

Dziś podróż do przeszłości i aktywność, którą z pewnością wielu z Was pamięta z dzieciństwa – pieczątki z ziemniaków!:)

Oczywiście pieczątki można kupić, ale opcja ziemniaczana jest eko i zawsze pod ręką.

To ostatnia jesienna zabawa, jaką proponuje pani Kasia Kubacka-Dziadak i dobre podsumowanie tej pory roku – można wyciąć w ziemniakach jesienne kształty: liście, grzyby, kropelki deszczu, jabłko, jeża…

Starsze dzieci mogą przy pomocy dotyku (z zamkniętymi oczami) próbować odgadnąć, jaki kształt wycięto w ziemniaku. Młodsze dzieci mogą zgadywać, z czego będą wykonywane pieczątki (wrzucamy ziemniaka do worka, dziecko wkłada rękę i zgaduje co to jest). Można także wrzucić do worka kilka rzeczy (np. ziemniak, kiwi, śliwka, piłka) i poprosić dzieci o wyciągnięcie ziemniaka.

Takie zgadywanki pomogą w ocenie umiejętności różnicowania dotykowego, a więc umiejętności rozróżniania przedmiotów na podstawie ich kształtu, faktury.

Po tego rodzaju wstępie można przejść do tworzenia obrazu przy użyciu pieczątek. Obserwujemy siłę nacisku u dziecka – zarówno zbyt słaba jak i zbyt mocna mogą być wskaźnikami słabego czucia ciała.

Pieczątki możemy także wykorzystać przy ocenie przekraczania linii środkowej ciała – kładziemy kartki z prawej i lewej strony dziecka i prosimy, żeby raz jedną, raz drugą ręką stawiało pieczątki.

Dzieciom starszym możemy podawać komunikat tj. „prawą ręką przybij pieczątkę na kartce z lewej strony”. Młodszym dzieciom najlepiej dać kartki w dwóch kolorach lub narysować na nich znaczek (komunikat np. „zrób pieczątkę kropli na czerwonej kartce / na kartce z czerwonym serduszkiem).

Podajemy zarówno komunikaty, w których dziecko przekracza linię środkowa ciała jak i takie, w których tego nie robi. Jeżeli zaobserwujemy drganie oczu, uciekanie wzrokiem, przekładnie pieczątki z przeciwległej ręki, przestawianie tułowia tak, aby uniknąć przekroczenia linii środkowej ciała warto zasięgnąć konsultacji z zakresu integracji sensorycznej. Najczęstszą przyczyną trudności z przekraczaniem linii środkowej ciała jest nieustalona lateralizacja.

Życzymy Wam udanej ziemniaczanej zabawy!:)

Przypominamy, że rodzice dzieci zapisanych na zajęcia mogą skorzystać z indywidualnych, bezpłatnych konsultacji z psychologiem i terapeutą integracji sensorycznej panią Katarzyną Kubacką-Dziadak (na konsultację proszę umawiać się drogą mailową kubacka_kasia@wp.pl).

niedziela, 29 lis 2020 o 21:03. Kategorie: SensoRaczki. Komentowanie i pingowanie zabronione.
Strona wykonana przez - Nautil log
Szablon: InfoCreek.com
Udostępnij