lis

Zwodowaliśmy dwie kolejne książki Zygmunta Miszewskiego

Kiedy 8 września 1937 roku maleńki Zygmunt oznajmił donośnym krzykiem swoje przybycie na świat nikt nie mógł wówczas przypuszczać, że w przyszłości zostanie zasłużonym oficerem Marynarki Wojennej. Uczeń tzw. „Polenklasse”, w której zaczął pobierać nauki w 1944 r., kilka miesięcy później o mało nie zakończył krótkiego pobytu na ziemskim padole dzięki nadmiarowi socjalistycznej gorliwości sowieckiego oswobodziciela. Opatrzność miała jak widać inne plany wobec chłopca. Dzięki temu marynarka wojenna zyskała świetnego oficera, natomiast gmina Kosakowo dociekliwego badacza jej historii.

Tymi słowami dr Zdzisław Kryger we wtorkowe popołudnie rozpoczął laudację z okazji wodowania dwóch książek Zygmunta Miszewskiego pt. Z Rewy na oceany i Zasłyszane na kaszubskim brzegu, stanowiących kontynuację realizowanej przez Autora od blisko ćwierćwiecza pasji zachowania odchodzących z wolna w niepamięć historii naszej gminy.

Jak w wielu poprzednich pracach tak i w tych wątek przewodni stanowią zmagania lokalnych Kaszubów z nie znoszącym słabości morskim żywiołem. Sympatyczna uroczystość miała miejsce 29 listopada 2022 r. w Checzy Nordowëch Kaszëbów w Kosakowie.

Gmina Kosakowo oraz Biblioteka Publiczna Gminy Kosakowo były partnerami wspomagającymi projekt pod nazwą Kaszubskie opowieści z morza i lądu – druk dwóch książek beletrystyki rybackiej realizowany przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział Dębogórze-Kosakowo w ramach Programu Operacyjnego „Rybactwo i morze” na lata 2014-2020 wdrażanego przez Północnokaszubską Lokalną Grupę Rybacką.

Wnętrze Checzy było wypełnione po brzegi, zaś wśród gości znaleźli się nie tylko przedstawiciele instytucji samorządowych, czy stowarzyszeń ale też w ogromnej liczbie przyjaciele Pana Zygmunta. O zainteresowaniu jego nowymi książkami świadczy fakt, że ich znakomita większość opuściła imprezę uzupełniona o dedykacje Autora.

Osoby zainteresowane lekturą obu pozycji zapraszamy do naszej Biblioteki (my również uzyskaliśmy przemiłe dedykacje).

Fotorelacja:

środa, 30 lis 2022 o 14:09. Kategorie: Wydarzenia. Komentowanie i pingowanie zabronione.