lip

1000 stron = 6 kilogramów

Autor: dyrektor   Kategorie: Inne

Przekazanie Publikacji

W czerwcu, do zbiorów Biblioteki Publicznej Gminy Kosakowo trafiła bardzo specyficzna książka. Zważywszy na jej rozmiary i wagę rzec można – księga. Darczyńcą, a jednocześnie współautorem jest Pan Krzysztof Nawrot, właściciel Muzeum Wina w Mechelinkach. Dzieło, które wzbogaciło zasoby biblioteki to Enographia Thalloris.

Enografia to nauka, która bada właściwości win z danego regionu w kontekście typu lokalnej gleby, klimatu, odmian winorośli czy też praktyk winiarskich. Enographia Thalloris, chociaż poświęcona dziejom winiarstwa w Zielonej Górze, z całą pewnością zaintryguje miłośników historii wina z innych regionów. To potężne dzieło liczy ponad 1000 stron. Jego zaletą są zaprezentowane przepiękne obrazy i fotografie. W ogromnej liczbie to reprodukcje dokumentów księgowych, map, planów oraz dawnych reklam wina. Całość uzupełniają niezwykle ozdobne didaskalia, bogate w wizerunki pieczęci, kielichów i innych artefaktów ze zbiorów Muzeum Ziemi Lubuskiej. Dość powiedzieć, że na całość tego potężnego opracowania składa się 3000 ilustracji. Dzieło zdobyło kilka nagród literackich w Polsce oraz najważniejszą dla tego typu publikacji, prestiżową nagrodę w Paryżu w kategorii Historia i Literatura, przyznaną w 2014 r. przez Międzynarodową Organizację Winorośli i Wina. Co więcej, już w momencie wydania stała się białym krukiem. Po formalnym opracowaniu, zostanie dzieło udostępnione naszym Czytelnikom. Jednak ze względu na jego wyjątkowy, jednostkowy charakter, można będzie z niego korzystać wyłącznie w czytelni biblioteki.

Dziękujemy Panu Krzysztofowi za ten dar, który ma szansę stać się prawdziwą ciekawostką naszych zbiorów.

piątek, 17 lip 2020 o 13:14. Kategorie: Inne. Komentowanie i pingowanie zabronione.