kwi

23 kwietnia – Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Autor: dyrektor   Kategorie: Inne

Dzień Książki I Praw Autorskich

Kwiecień to szczególny miesiąc w naszym książkowym świecie. Drugiego kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Książki dla Dzieci. Dokładnie trzy tygodnie później – 23 kwietnia cały świat będzie świętował Dzień Książki i Praw Autorskich, ustanowiony w 1995 r. przez UNESCO na wniosek rządu Hiszpanii.

W tym kraju, a szczególnie w Katalonii, 23 kwietnia to dzień wyjątkowy. To dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z tradycją wręczano wówczas kobietom czerwone róże – symbol krwi smoka, którego pokonał Święty Jerzy. Z czasem kobiety też zaczęły dawać podarunki i były to właśnie książki.

Obecnie jest to także okazja, aby w szczególny sposób spojrzeć na naszych Papierowych Przyjaciół. Pamiętajmy, że pisarz poświęcający się układaniu słów w barwną, intrygującą opowieść wkłada w to całego siebie. Poświęca cały swój czas. Żyje tym…, ale też z tego. Tylko korzystając z legalnie zdobytych książek (również tych z drugiego obiegu lub wypożyczanych z bibliotek) dajemy szansę ich autorom na przeniesienie nas po raz kolejny w wyimaginowane, tajemnicze światy.

Co powinniśmy wiedzieć o prawie autorskim? Przede wszystkim to, że są to przepisy prawne określające uprawnienia przysługujące autorowi dzieła artystycznego, literackiego lub naukowego. Po więcej treści sięgnijcie TUTAJ. Pod tym linkiem znajdziecie krótką informację poświęconą temu zagadnieniu. Bez obaw – nie zanudzimy Was :)

Mamy dla Was również propozycję wspólnej zabawy. W tym roku przypada 25. rocznica ustanowienia Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich. Z tej okazji ogłaszamy mikro konkurs dla naszych Czytelników.

Spiszcie 25 tytułów książek wypożyczonych w ostatnim czasie w naszej bibliotece i wyślijcie tę listę na adres: biblioteka@kosakowo.pl. Porównamy to z informacją zawartą na Waszych kartach. Pierwsze trzy osoby, którym uda się ta sztuka wyróżnimy drobnym upominkiem :)

czwartek, 23 kwi 2020 o 08:16. Kategorie: Inne. Komentowanie i pingowanie zabronione.