lut

Nagrody w „zaślubinowym” konkursie zostały rozdane!

Dsc 0140

W miniony piątek (21 lutego br.) odbyło się kolejne wydarzenie w Gminie Kosakowo, wpisujące się w obchody 100-lecia zaślubin Polski z Bałtykiem, a mianowicie rozstrzygnięcie powiatowego konkursu plastycznego Zaślubiny Polski z Morzem, skierowanego do uczniów Szkół Podstawowych, który nasza Biblioteka zorganizowała wspólnie z Radnym Gminy Kosakowo Michałem Przysieckim. Partnerem konkursu był Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku, który wspólnie z Wojskowym Biurem Historycznym ufundował nagrody i upominki dla wszystkich uczestników.

Na konkurs wpłynęły 53 prace. Jury w składzie: Ewa Narloch-Kerszka – przewodnicząca (artysta plastyk, grafik), Bożena Małgorzata Balcerowska (artysta malarz) i Zdzisław Kryger (pasjonat historii),  nie miało łatwego zadania, wybór zwycięzców był bardzo trudny, dlatego przyznano aż pięć wyróżnień!

Oto wyniki:

kategoria uczniowie SP klasy 0-III:

MIEJSCE I: Julita Wica (SP Mosty, klasa 0)

MIEJSCE II: Michał Wica (SP Mosty, klasa IIIa)

MIEJSCE III: Kornelia Wełnicka (SP Mosty klasa IIIb)

WYRÓŻNIENIA: Jaśmina Woźniak (SP Pogórze klasa IIb) i Antoni Motyl (SP Pogórze klasa IIIc)

kategoria uczniowie SP klasyIV-VIII:

MIEJSCE I: Sara Dombrowska (SP Dębogórze klasa VIIb)

MIEJSCE II: Natalia Klein (SP Mosty klasa VIIb)

MIEJSCE III: Julia Ścibor (SP Pogórze klasa Va)

WYRÓŻNIENIA: Adam Konarski (SP Pogórze klasa Vb), Cyprian Kerschke (SP Mosty klasa Vd) i Zofia Klein (SP Mosty klasa Va).

Trałowiec Copy

Po wręczeniu nagród odbyła się prelekcja pt. Zaślubiny z morzem początkiem miłości Polaków do morza, którą poprowadził mieszkaniec Dębogórza, pasjonat historii, właściciel mobilnego muzeum oraz bogatej kolekcji pamiątek z 1939r., rekonstruktor, konsultant w filmach takich jak: Czarny Czwartek, Miasto 44 czy PiaśnicaKomandor Sebastian Draga. Przybliżył on uczestnikom jak ważną rolę odegrał dostęp do morza w odrodzonej Polsce.

Prelekcji towarzyszyła wystawa Polskie okręty pędzlem malowane. Miłość do morza zaklęta w pocztówkach 1920-2020 (ze zbiorów Marcina Mikiela i Sebastiana Dragi). Każdy z uczestników spotkania miał możliwość otrzymania repliki pocztówek.

Bardzo dziękujemy uczestnikom konkursu za udział i uczczenie 100-lecia zaślubin Polski z Bałtykiem w formie plastycznej, a także wszystkim przybyłym na prelekcje i wystawę (Biblioteka była wypełniona po brzegi)

poniedziałek, 24 lut 2020 o 15:11. Kategorie: Wydarzenia. Komentowanie i pingowanie zabronione.