logo bilbioteka
21
wrz
2021

„Polska droga ku morzu”

   Autor: dyrektor   Kategorie: Projekty, Wydarzenia

Stało się! W sobotni wieczór 18 września 2021 r. liczna grupa zaproszonych Gości przybyła do Kosakowskiego Centrum Kultury w Pierwoszynie mając okazję doświadczyć uczty historycznej. Wydarzenie to stanowiło kulminacyjny moment projektu Biblioteki Publicznej Gminy Kosakowo o nazwie „Polska droga ku morzu”, na który złożyły się:
 
wystawy poświęcone lokalnemu działaczowi niepodległościowemu − Józefowi Klebbie oraz rewskim statkom handlowym (tzw. „rewskim szkutom”)
prelekcja ukazująca jak kręte były meandry historii polskiego dążenia do odzyskania więzi z morzem
niezwykły koncert muzyki patriotycznej w wykonaniu Norberta „Smoły” Smolińskiego, w tym jeden utwór wykonany z naszym gminnym młodym artystą Mikołajem Szwocherem.
 

Przygotowywania do sobotniego spotkania trwały kilka miesięcy. Już z początkiem roku w Bibliotece zrodziła się myśl, aby po długim czasie kulturalnej posuchy spowodowanej pandemią zorganizować wydarzenie, dzięki któremu mieszkańcy mogliby ponownie poczuć się członkami wspólnoty. W polskich dziejach jest wiele momentów godnych upamiętniania. Tym razem postanowiliśmy jednak w szczególny sposób podkreślić jak ważna jest lokalna historia, te epizody z przeszłości naszej małej Ojczyzny, dzięki którym również my, mieszkańcy małej nadmorskiej gminy również możemy uważać się za dziedziców twórców polskiej tożsamości narodowej.
 
Data wydarzenia została wybrana nieprzypadkowo. 19 września przypada rocznica zakończenia walk o Kępę Oksywską, miejsce szczególnie naznaczone krwią polskich żołnierzy. Sobotnie spotkanie, w przeddzień tej rocznicy, miało na celu sprowokować do zadumy m.in. nad dramatycznymi wydarzeniami września 1939 r. Jednak wokalny występ zaproszonego artysty dotknął również bolesnych problemów znacznie bliższej nam historii. Wśród obecnych na sali widzów było wielu z tych, którzy doskonale pamiętają wydarzenia grudnia 1970 r. czy okres stanu wojennego. Świadczyły o tym okazywane emocje, w tym łzy wzruszenia części z nich…
 
Na podkreślenie zasługuje pewien niewidoczny aspekt realizacji projektu. Sprawna organizacja sobotniego przedsięwzięcia nie byłaby możliwa gdyby nie współpraca drugiej gminnej instytucji kultury. Kosakowskie Centrum Kultury, będąc partnerem w projekcie „Polska droga ku morzu”, wspierało nas logistycznie, dzięki czemu otwarcie wystawy, prelekcja oraz koncert zyskały wspaniałą oprawę. Koleżanki i Koledzy z KCK − składamy Wam za to serdeczne podziękowania!
Osobne wyrazy wdzięczności należą się również radnemu Gminy Kosakowo Michałowi Przysieckiemu który nie tylko „w lot” podchwycił ideę realizacji wydarzenia o patriotycznym charakterze, ale także aktywnie włączył się w proces przygotowań do niego. To dzięki niemu dane nam było zapoznać się z twórczością Norberta „Smoły” Smolińskiego. Michał okazał się również niezwykle aktywny w trakcie poszukiwań archiwalnych materiałów wykorzystanych do przygotowania obu paneli wystawy. Serdecznie dziękujemy!
Wystawa będzie prezentowana w murach kosakowskiej Książnicy, po czym ruszy w podróż po gminnych szkołach. Jej eksponowanie w tych placówkach będzie połączone z prowadzeniem lekcji historycznych dla uczniów.
 
Zadbaliśmy także, aby myśl przewodnia projektu wyrażona m.in w trakcie sobotniej prelekcji nie umknęła nikomu z zainteresowanych, treść tego wystąpienia została opublikowana w najnowszym XVII wydaniu rocznika Biblioteki Publicznej Gminy Kosakowo „Polska Gmina Kosakowo (gmina kaszubska)”. Zgodnie z ideą projektu „Polska droga ku morzu” egzemplarze rocznika otrzymali wszyscy uczestnicy sobotniego wydarzenia. Natomiast pozostali chętni mogą go nabyć w siedzibie naszej biblioteki.
 
Dziękujemy również Instytutowi Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku za przekazanie materiałów edukacyjnych dla naszych Gości.
 
O dokumentację imprezy zadbało Jamis Video-Foto-Studio. Już wkrótce zaprezentujemy relację. A póki co poniżej kilka naszych zdjęć:
 
“Polska droga ku morzu” to projekt Biblioteki Publicznej Gminy Kosakowo im. Augustyna Necla, który dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.
 

wtorek, 21 wrz 2021 o 16:02. Kategorie: Projekty, Wydarzenia. Komentowanie i pingowanie zabronione.
Strona wykonana przez - Nautil log
Szablon: InfoCreek.com
Udostępnij