lis

Wieczór Pamięci Zdzisława Tatki

ilustracja_zdzislawa_tatki-kopiowanie„Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych” – aforyzm na pierwszy rzut oka we współczesnej kulturze i mediach nadużywany, nieco już wyświechtany, niemniej jednak o tym, jak żywa potrafi być pamięć o wyjątkowych osobach przekonać się można było naprawdę we wtorek 22 listopada br. w naszej kosakowskiej Bibliotece. Wspominaliśmy śp. Zdzisława Tatkę, artystę – plastyka, nauczyciela, pedagoga. Wspominaliśmy słowem – również poetyckim, muzyką i wystawą prac.

Wysłuchaliśmy specjalnie przygotowanego przez pana Zygmunta Miszewskiego referatu poświęconego osobie i twórczości bohatera Wieczoru. Deklamowane wiersze: „Pan Cogito na zadany temat – przyjaciele odchodzą” Zbigniewa Herberta oraz Pieśń III 30 „Zbudowałem pomnik trwalszy niż ze spiżu” Horacego wprowadziły nastrój pogłębionej zadumy.

Oprawę poetycką i muzyczną przygotowali Karol Dettlaff oraz Kamil Romanowski. W wykonaniu tego pierwszego usłyszeliśmy Marsz pogrzebowy z Sonaty fortepianowej As-dur op. 26 Beethovena; w wykonaniu drugiego – Toccatę d-moll Bacha, bagatelę a-moll Beethovena oraz „A flower flows in you” Yirumy.

Szczególny charakter – często bardzo osobisty – miała część wspomnieniowa w obecności członków rodzinny Zmarłego.

Wystawę prac przygotowała dyr. Anna Paturej oraz Zygmunt Miszewski.

Wszystkim gościom za przybycie dziękują organizatorzy Wieczoru: Wójt Gminy Kosakowo oraz Biblioteka Publiczna Gminy Kosakowo.

(tekst Karol Dettlaff)

Zdjęcia ze spotkania

piątek, 25 lis 2016 o 14:29. Kategorie: Wydarzenia. Komentowanie i pingowanie zabronione.