wrz

WYSTAWA W 95. ROCZNICĘ ZAŚLUBIN POLSKI Z MORZEM

Autor: dyrektor   Kategorie: Galeria, Wydarzenia

img_6382 (Kopiowanie)Wystawę w 95. Rocznicę Zaślubin Polski z Morzem bez wątpienia uznać należy za jeden z najbardziej niezwykłych projektów kulturalno-historycznych w Gminie Kosakowo. Obsługiwana na zasadzie wolontariatu wystawa czynna była w świetlicy wiejskiej w Mechelinkach w okresie wakacyjnym (w lipcu i sierpniu), czyli w okresie pozornie niezbyt sprzyjającym tego typu inicjatywom. Okazało się jednak, że nic bardziej mylnego – głównie za sprawą zaangażowania wolontariuszy i wszystkich osób biorących udział w organizacji Wystawy.

W tym miejscu warto przypomnieć współorganizatorów wydarzenia: Biblioteka Publiczna Gminy Kosakowo im. Augustyna Necla, Galeria Domowa 1 w Pierwoszynie, Stowarzyszenie Port Mechelinki, Stowarzyszenie Nasza Ziemia. Chętnych do obejrzenia Wystawy w upalnych miesiącach nie brakowało: dla turystów z całej Polski przygotowano również liczne materiały promocyjne.

Oficjalne otwarcie miało miejsce 2 lipca br. – prawdziwą lekcją historii okazał się wykład inauguracyjny Zygmunta Miszewskiego.

Eskpozycję wypożyczono z Biblioteki Publicznej im. Zaślubin Polski z Morzem w Pucku.

Koordynacją całości zajęła się pani Alina Szydowska z pierwoszyńskiej Galerii Domowej.

30 sierpnia na wszystkich wolontariuszy i osoby zaangażowane czekała niemała atrakcja – na specjalny rejs po Zatoce Puckiej zaprosił Krzysztof Choroś ze Stowarzyszenia Port Mechelinki. Kto obstawiał, że takiej okazji do opowiedzenia kilku ciekawostek o klifie i torpedowni nie przegapi pan Zygmunt Miszewski, ten się nie zawiódł. Tego samego dnia o godz. 17.00 w świetlicy odbyło się spotkanie podsumowujące Wystawę. Ostatni wykład towarzyszący Wystawie wygłosił ponownie pan Zygmunt. Podziękowania, małe prezenciki i gadżety dla wolontariuszy przygotowała Biblioteka Publiczna w Kosakowie oraz Referat Kultury, Sportu, Turystyki i Rekreacji Urzędu Gminy. Jednymi z gości specjalnych byli państwo Bogumiła i Leszek Góreccy z Brześcia Kujawskiego, którzy pieszo zwiedzili całe polskie Pomorze. Warto w tym miejscu nieco złamać zasadę niezdradzania wieku opisywanych osób, ale dla 70-letnich turystów jednak warto. Warto również wspierać podobne inicjatywy: wszystkim zaangażowanym serdecznie gratulujemy.

ZDJĘCIA Z NIEKTÓRYCH ODWIEDZIN WYSTAWY  (fot. Alina Szydowska)

ZDJĘCIA Z REJSU ORAZ SPOTKANIA PODSUMOWUJĄCEGO WYSTAWĘ (fot.Adam Schröder i Anna Paturej)

wtorek, 8 wrz 2015 o 13:23. Kategorie: Galeria, Wydarzenia. Możesz jedynie użyć trackbacka.