logo bilbioteka
15
paź
2021

„Książka na weekend” :)

   Autor: dyrektor   Kategorie: Inne

245586701 4379924195467773 6487203780920536207 N

W dzisiejszej odsłonie książki na weekend Zdzisław Kryger poleca powieść Deborah Feldman „Unorthodox. Jak porzuciłam świat ortodoksyjnych Żydów”:

Jako że odczuwam wewnętrzną potrzebę zgłębiania kultur Bliskiego Wschodu, z zaciekawieniem „pochłonąłem” książkę traktującą o losach polskich Żydów − emigrantów budujących od nowa swoje państwo w Izraelu. Z kart tej książki wręcz czuć ich pragnienie dołączenia do wspólnoty…

I nagle, biorąc do ręki kolejną pozycję poczułem się jak gdybym zderzył się z pociągiem pospiesznym. Młoda Żydówka, urodzona i wychowana w nowojorskiej enklawie chasydów − Satmarów za wszelką cenę próbuje wyrwać się z narzuconego jej siłą świata męskiej dominacji i kobiecej bezsilności.

Ta autobiograficzna opowieść poraża czytelnika realizmem życia wewnątrz tej religijnej sekty. Chociaż Williamsburg leży niemal w centrum Nowego Jorku, stanowi swoisty mikrokosmos. Od świata zewnętrznego nie odgradzają go bramy ani mury. Tym co trzyma jego mieszkańców w innym świecie jest siła wpajanych od urodzenia i z całą surowością egzekwowanych dogmatycznych ortodoksyjnych praw i obowiązków.
Jak w takim świecie ma się więc odnaleźć osoba, zwłaszcza kobieta, której wewnętrzna potrzeba poznania stawia w opozycji do wszystkiego co dla chasydów jest święte? Lektura książki „Unorthodox” Debory Feldman da z całą pewnością odpowiedź na to pytanie.

Czujecie się zachęceni? Zapraszamy do nas!:)

piątek, 15 paź 2021 o 13:25. Kategorie: Inne. Komentowanie i pingowanie zabronione.
Strona wykonana przez - Nautil log
Szablon: InfoCreek.com
Udostępnij